ساختار عجیب لاستیک هواپیماها

l1

یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ چیزی در حدود ۲۲۷ تن وزن دارد، تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا چرخ های هواپیمایی با این وزن و ابعاد هنگام فرود با سرعتی معادل ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت نمی ترکد؟
خبرگزاری ایسنا به نقل از وایرد درباره ی این موضوع چنین می نویسد:
با اینکه ماده ی به کار رفته در ساختار چرخ های هواپیما تقریبا مشابه مواد موجود در تایر خودرو هاست اما این میزان فشار هوای بالای موجود در لاستیک هاست که آنها را از آسیب در هنگام فرود محفوظ می دارد. به این ترتیب که هر یک از این چرخ ها حدودا ۲۰۰ پوند بر اینچ مربع باد می شوند که این مقدار معادل با ۶ برابر هوای موجود در تایر خودروهاست.
البته همه چیز در فشار هوای موجود در تایرها خلاصه نمی شود و تفاوت هایی در مراحل ساخت این لاستیک ها نیز وجود دارد. به طور مثال  مواد سازنده ی تایر هواپیما از لاستیک یک خودروی سواری محکمتر است که البته این ساختار علاوه بر بالا بردن مقاومت لاستیک ها در برابر ضربه، تورم پر فشار تایرها را هم سبب می شود.
اگر دقت کرده باشید متوجه می شوید که چرخ های یک هواپیما چندان هم بزرگ نیستند. به طور مثال چرخ یک تریلی قطری معادل یک متر و عرضی ۵۰ سانتیمتری دارد؛ در حالیکه چرخ های هواپیمایی نظیر یک بوئینگ ۷۳۷ تنها ۶۹ سانتی متر قطر و ۲۰ سانتی متر عرض دارد با این حال به دلیل وجود آرامید های (نوعی پلیمر مصنوعی) به کار رفته در ساختار تایرها بسیار قدرتمند تر از لاستیک یک ۱۸ چرخ عمل می کنند.

l1

جالب است بدانید قدرتمندترین چرخ ها قادرند در برابر فشارهای زمان فرود با سرعت ۴۶۳ کیلومتربر ساعت مقاومت کنند؛ این در حالی است که طبق قوانین تدوین شده ی صنعت هوانوردی یک چرخ هواپیما زمانی استاندارد است که بتواند فشاری معادل چهار برابر فشار ارزیابی شده را تنها برای ۳ ثانیه تحمل کند.
الگوی آج ها نیز به گونه ای طراحی شده اند که از سرخوردن هواپیماها در هنگام فرود روی باند جلوگیری کنند. این آج ها شامل کابل های تقویت کننده ای هستند که به تایرها اجازه می دهند تا هنگام فرود روی سطح باند کشیده شوند و همین امر هم عامل دودی است که اغلب در زمان فرود هواپیماها دیده می شود.
در بیشتر حوادثی که  در زمان های اولیه ی فرود رخ می دهند، چرخ ها روی سطح باند کشیده شده اما نمی چرخند و همین موضوع هم سبب پارگی لاستیک ها و بروز سانحه می گردد.
با همه ی این ها هر چرخ هواپیما در ۵۰۰ فرود قابل استفاده است و پس از آن برای عمر بیشتر ( تا حدود ۷ برابر عمر اولیه)، باید مورد ترمیم و اصلاح قرار گیرد.
جالب است بدانید اغلب هواپیما های بزرگ نظیر ایرباس A380 بیش از ۲۰ تایر دارند تا ثبات کامل برای یک فرود امن را داشته باشد پس می توانید با خیال آسوده بلیط هواپیما خود را تهیه کنید چرا که احتمال آنکه باد کم تایرها سبب ترکیدن لاستیک شده و حادثه آفرین شوند، بسیار اندک است.

l2

یک نظر

پاسخ دهید

*