روسیه؛ از گربه های شاغل تا مافیای هولناک!

kremlin-10304

روسیه این روزها میزبان یکی از بزرگ ترین رخدادهای گردشگری ورزشی در دنیاست: جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸٫ بنابراین تعجبی ندارد که درهای روسیه به روی تعداد بیشتری از مسافران گشوده خواهد شد؛ آنها که با یک تیر دو نشان خواهند زد:دیدن زمین چمن و زیبایی های این سرزمین پهناور سرد. آشنایی با روسیه از زاویه ای دیگر برای آنها که قدم به این کشور اوراسیایی می گذارند، خالی از لطف نیست. با قاصدک ۲۴  همراه شوید.

 

بازی تتریس را روس ها به جهان هدیه کردند

اگرچه این بازی محبوبیت جهانی به دست آورد، نخستین نسخه این بازی در سال ۱۹۸۴ توسط یک برنامه نویس و دانشمند روس به نام آلکسی پاژیتنف ابداع شد.

 

tetris

 

عروسک مشهور ماتریوشکا ریشه ای ژاپنی دارد

ماتریوشکا عروسک چوبی مشهور روسی در واقع از ژاپن آمده است. داستان ازین قرار است که هنرمند مشهور روس سرگئی مالیوتین که در حال طراحی یک عروسک چوبی روسی بود، یک عروسک ژاپنی به عنوان هدیه دریافت کرد که عروسک های دیگری درون آن مخفی شده بودند. نخستین ماتریوشکای تاریخ که از هشت عروسک تشکیل شده بود، در سال ۱۸۹۰ توسط استاد عروسک های چوبی Zvyozdochkin ساخته شد که از طراحی های مالیوتین الهام گرفته بود.

 

russian-doll

گربه های روسی هم شغل دارند!

موزه آرمیتاژ یکی از گنجینه های ملی روسیه است و گربه ها نیز گنجینه های آرمیتاژ به شمار می روند. این نگهبانان از آثار هنری قیمتی این موزه از شر موش ها نگهداری کرده و مورد احترام کارکنان نیز هستند. جالب است بدانید که هر گربه نیز یک پاسپورت شخصی با عکس داشته و به طور مرتب حقوق دریافت می کند.

 

hermitage-cats-

 

سگ های ولگرد روسیه می توانند مسیر مترو را به شما نشان دهند

سگ های مسکو برای زنده ماندن در زمستان های سرد و خشن مسکو مجبور به بالا بردن هوش خود شده اند. شما در حالی که در جستجوی یکی از متروهای زیبای شهر هستید، ممکن است یکی از این شهروندان باهوش را ببینید که در حال بالا و پایین رفتن از متروها هستند. این سگ ها یاد گرفته اند که چگونه ایستگاه های مترو را از طریق سیستم اعلام مسیرها شناسایی کنند، برخی دیگر هم با نیروهای امنیتی دوست شده اند. این سگ ها نیز درست مثل گربه های سن پترزبورگ، به کنترل جمعیت موش های شهر کمک می کنند.

 

russian-dogs

 

روسیه در اصل یک جنگل وسیع است

قلمرو سرزمین روس ها بسیار وسیع بوده و اکثریت آن در تصرف سیبری است. به عبارت دیگر ۶۰ درصد از مساحت روسیه از جنگل پوشیده شده است. آن چیزی که بیش از همه جالب است این است که نیمی از این جنگل ها به طور کلی توسط انسان ها غیر قابل سکونت شده اند.

 

russian-forests

 

سردترین شهر مسکونی روی زمین در روسیه است

شهر اویمایکون که در منطقه یاکوتیا واقع شده، یکی از سردترین شهرهای مسکونی روی زمین به شمار می رود. سردترین دمای ثبت شده برای این شهر متعلق به سال ۱۹۳۸ میلادی و ۷۷ درجه سانتیگراد زیر صفر بوده است. میانگین دما در دسامبر و ژانویه از ۵۰ درجه سانتیگراد  زیر صفر گرم تر نمی شود.

 

oymyakon

 

یکی از مناظق روسیه از آب و هوای نیمه استوایی برخوردار است

ممکن است باور کردن آن سخت به نظر برسد اما سوچی روی همان خط عرضی ای قرار گرفته که شهرهایی مانند کن و نیس قرار گرفته اند. این شهر روس به درختان نخل، تابستان های مرطوب و دمای ملایم در زمستان ها شهره است.

 

sochi-from-above-russia-1

 

طولانی ترین راه آهن جهان در روسیه واقع شده است

خط آهن ترنس-سایبریان طولانی ترین خط آهن جهان است، طول آن ۹٫۲۸۹ کیلومتر بوده و از هشت منطقه زمانی عبور می کند. برای سفر به تمام این خط آهن، شما نیاز به گذراندن بیش از یک هفته در این قطار دارید.

 

-Trans-Siberian-Railroad-01

 

روسیه و نبرد مافیای روس

باند مافیایی ناشناس اوراملاش که در جستجوی منافع مالی و توسط اعضای محلی تشکیل شده بود، در ابتدا به کنترل تجارت های کوچک محلی روی آورده و به سرعت قدرت خود را بیشتر کرد. مدت اندکی پس از قدرت گرفتن این گروه، شهر صحنه نبرد بین گروه های مافیایی شد. جالب است بدانید که هر کدام از این باندها گورستان منحصر به خود را دارند. در هر گوشه از شهر شما می توانید گورستان هایی را ببینید که از گورهای اعضای این باندها پر شده است؛ گورهایی با تصاویر و نوشته های اغراق آمیز در وصف مردگان!

 

russian-mafia

 

هولناک ترین محاصره تاریخ در روسیه اتفاق افتاد

در طول جنگ جهانی دوم، در حالی که سن پترزبورگ هنوز با نام لنینگراد شناخته می شد، نیروهای آلمانی شهر را محاصره کرده و راه های ورود و خروج شهر را مسدود کردند. در آن زمان و در هنگامه فتح شهر، هیتلر در یک مهمانی در هتلی در اتریش حضور داشت. با این حال وی هرگز موفق نشد. مردم در ۹۰۰ روز بدون دسترسی به آب، برق و غذا در حال مرگ بودند. میلیون ها نفر از شهروندان روسیه جان خود را از دست دادند. با این حال آنها مصمم به حفظ شهرشان بودند و این کار را نیز تا پای جا انجام دادند.

 

بیشتر در مورد روسیه بخوانید:

سفری ادبی به روسیه

روسیه، سفره ای رنگارنگ از غذاهای گوناگون

جالب ترین لباس های محلی دنیا

ده کشور محبوب سال ۲۰۱۵ از نگاه گردشگران

 

بزرگ ترین قلعه نظامی جهان نیز در روسیه واقع شده است

کاخ مشهور کرملین در مسکو بزرگ ترین قلعه نظامی فعال متعلق به قرون وسطی در جهان است. قلمرو این قلعه بیش از ۲۷ هکتار مساحت داشته و دیوارهای آن ۲٫۵ کیلومتر ارتفاع دارند. ۲۰ برج نیز در سراسر زمین پراکنده شده که هر کدام نام خود را دارند.

 

kremlin-10304

 

برخی روس ها با هلیکوپترها گلف بازی می کنند

در حومه های مسکو شما می توانید در یک ورزش عجیب و منحصر به فرد شرکت کنید: هلیکوپتر گلف! ایده این بازی به گلف سنتی نزدیک است، اگرچه مقیاس آن بسیار بزرگ تر از آن است. بازی به این صورت است که بازیکنان با استفاده از یک چوب ۱۰ کیلوگرمی توپی به قطر یک متر را در یک مسیر برفی هدایت می کنند. نکته عجیب هم این است که بازیکنان همزمان یک هلیکوپتر را هم می رانند!

منبع: theculturetrip.com

 

پاسخ دهید

*