دان پَریش؛ مردی که تمام جهان را زیر پا گذاشته است

don-parish4

در لیست ۱۰ کشوری که مردم آنها بیشتر از بقیه به سفر می روند، نامی از آمریکا دیده نمی شود. با این حال مردی که بیشتر از هر کس دیگری در دنیا سفر کرده، اهل آمریکا است: دان پَریش. یک مرد ۷۳ ساله عاشق سفر که به هر کجا که فکر کنید سفر کرده و کوله باری از هیجان، خطر و لذت را با خود به خانه برده است. داستان دان پریش یک داستان شنیدنی است که می تواند الهام بخش هر کدام از ما باشد. قاصدک ۲۴ داستان مردی را روایت می کند که بسیار سفر کرده و پخته شده است.

 

دنیا زیر پاهای دان پَریش

دان پَریش؛ مردی که تمام دنیا را زیر پا گذاشته، تا کنون به ۸۵۲ مکان در سراسر جهان سفر کرده است. درست به محض اینکه دان قدم به تپه مرجانی کانوِی در خارج از فیجی گذاشت، توانست نام خود را به طور رسمی به عنوان کسی که بیشترین سفر را در عمر خود انجام داده به ثبت برساند. البته برای رسیدن به چنین نقطه دورافتاده ای که ۴۵۰ کیلومتر دورتر از جزایر اصلی فیجی قرار دارد، وی به همراه یک مسافر دیگر قایقی کرایه کرده و عازم سفر شده بود. این نخستین بار هم نبود که او سوار بر قایق عازم مقصد می شد، پیش از این ۶۰ جزیره را با قایق پیموده بود؛ چرا که قایق تنها راه رسیدن به تمام آن مکان ها بود.

 

don-parish

 

سفر فوق العاده او به کانوی یکی از صدها سفری بود که وی در آن موفق به دیدار از تمام ۲۶ کانتون سوئیس، تمام ۱۶ ایالت آلمان و همه ۸۵ بخش روسیه  و در طی ۱۳ سفر خود شده بود. سفر دان به کره شمالی هم یکی دیگر از شگفتی های زندگی مسافرتی دان بود و او را به سر خط اخبار تبدیل کرد چرا که وی یکی از نخستین توریست های آمریکایی بود که از این کشور مرموز دیدن می کرد.

 

از یک سفر کاری تا سفر به دور دنیا

اما برای اینکه پریش به مرد شماره یک دنیای سفر تبدیل شود، فداکاری و تعهد زیاد و آنگونه که خود اذعان می کند گاهی هم تحمل رنج نیاز بوده است. اما داستان دان از کجا آغاز شده؟ دان ۷۳ ساله که خارج از شیکاگو زندگی می کند، بعد از گذراندن تابستان خود در سال ۱۹۶۵ به کار در یک کارخانه فلزات در آلمان، به معجزه سفر پی برد. غیر از سفری یک روزه به مکزیک این نخستین باری بود که دان از خانه دور می بود. و امروز وی به دیگر مسافران بیشماری می پیوندد که به بخش هایی از دنیا مانند ایسلند شرقی، سومالی، کوراکائو، ماداگاسکار و کره شمالی سفر کرده اند که رؤیای بسیاری از ما است.

 

don-parish4

 

دان همچنین موفق شده تا به باریک ترین بخش گذرگاه خیبر بین پاکستان و افغانستان سفر کرده و روی مدار قطب شمال در فنلاند بایستد. وی پس از سال ها کار سخت در یک شرکت ارتباطات راه دور بازنشسته شده و آنقدر پول ذخیره کرده تا بتواند به سراسر جهان سفر کند.

برخی از مکان هایی که در لیست نرفته های دان قرار دارند هم عبارتند از جزایر دورافتاده ای مانند جزایر باونتی در نیوزیلند، جزایر اسکات در کانادا، جزایر پاراسل در دریای چین جنوبی که رسیدن به آنها هم کار دشواری است. خلیج گوانتانامو هم یکی دیگر از مکان هایی است که دان قصد رفتن به آنها را دارد.

 

don-parish6

 

این همه سفر رفتن برای دان دستاورد دیگری هم داشته و آن این است که وی یکی از ۲۳ نفری است که با بازدید از ۳۲۵ کشور یا قلمرو، لیست باشگاه مسافران قرن Travelers’ Century club ( یک باشگاه مخصوص افرادی که به بیش از ۱۰۰ کشور یا قلمرو در دنیا سفر کرده اند) را تکمیل کرده اند. وی به تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل و بیش از ۱۰۰۰ مکان موجود در لیست Nomad Mania سفر کرده است. باید بدانید که از سال ۱۹۵۴ تنها ۲۳ نفر در مقایسه با ۲۴ نفری که به دور ماه سفر کرده اند، به هر شکلی لیست باشگاه مسافران قرن را تکمیل کرده اند.

 

داستان سفر از زبان دان پریش

دان که هرگز ازدواج نکرده و هیچ فرزندی ندارد می گوید: “من تابستان ۱۹۶۵ را به عنوان یک کارگر ناوارد به کار در یک کارخانه فلزات در آلمان گذراندم. در آنجا با یک خانواده زندگی کردم. اما آنچه این تجربه را به نقطه تحولی در زندگی من بدل کرد، این بود که من در آن مدت حتی یک کلمه هم انگلیسی صحبت نکردم. این کار برای من راه خوبی بود تا بفهمم که دنیا حول محور من نمی چرخد.  من همچنین به عنوان بخشی از برنامه آن تابستان یک تعطیلات هشت نه روزه با یک گروه آلمانی به فرانسه رفتم.

 

don-parish7

 

نخستین تجربه سفر به دور دنیا برای من در سال ۱۹۷۱ اتفاق افتاد. شاید تعجب کنید اما هنوز هم یک کپی از تمام بلیط هواپیما های خود دارم. این سفر یکی از گران ترین سفرهای من در آن زمان بود. اما در عین حال دیدن تمام شگفتی های جهان، فرهنگ ها و شهرها در عرض تنها ۶ هفته یکی دیگر از نقاط عطف زندگی من را رقم زد.

“من ۶ سال پیش به آنجا سفر کردم و متاسفانه امروز محدودیت هایی برای رفتن به آنجا اعمال شده است. می توانم بگویم که خیلی خوش شانس بودم که در سال ۱۹۹۴ هم برای دومین بار توانستم به آنجا سفر کنم”. تجربیات دان بسیار مهیج تر از آنچه به نظر می رسد بوده است. وی می گوید :”در سال ۱۹۷۶ در آفریقای جنوبی هم سوار بر یک شترمرغ شدم و افتخار داشتم که در صدمین سالگرد قطب جنوب حضور داشته باشم. من ۱۱ سال خارج از آمریکا بوده ام و در حدود ۲۵۰ سفر را تجربه کردم. البته سفرهای داخلی هم در کارنامه خود دارم. برای مثال در یک سال هم سفری به ۵۰ ایالت آمریکا داشتم”.

 

don-parish3

 

پریش همچنین اضافه می کند: “من دوست دارم به جاهایی سفر کنم که اتفاقات واقعی در آنها رخ داده و بین چیزها ارتباط برقرار کنم. گاهی تنها و گاهی با یک همسفر، یک گروه کوچک، گروه بزرگ، یک راننده، یک راننده و یک راهنما سفر می کنم. سالم زندگی می کنم؛ از  قهوه  و سیگار خبری نیست. تمام عمرم را هم به پس انداز مشغول بوده ام”.

اینکه فکر کنید تمام سفرهای دان به لذت و خوشی گذشته، خوش خیالی است. آنگونه که وی می گوید یکی از خطرناک ترین بخش های سفر او هم تنها سفر کردن در شب به مکان های دورافتاده بوده است.

 

don-parish5

 

“در سال ۲۰۱۰ سفری به پونت لند در سومالی داشتم اما متصدی تور از ترس ربوده شدن از همراهی من امتناع کرد. بنابراین ناچار به کمک گرفتن از مردم محلی شدم. منظور من از کمک یعنی چهار نگهبان مسلح که در اتاق خود در هتل می ماندند و حتی برای فرستادن یک ایمیل تا اتاق کامپیوتر من را همراهی می کردند. در تجربه ای دیگر به همراه چهار نفر دیگر به کره شمالی سفر کردم و از آنجایی که ما نخستین توریست های آمریکایی بودیم که از این کشور دیدن می کردند، لوس آنجلس تایمز داستان صفحه اول خود را به ما ۵ نفر اختصاص داد”.

دان علی رغم اینکه بیشتر از هر کاری در زندگی خود سفر کرده، برنامه ای برای بازنشستگی ندارد. وی در پاسخ به اینکه مکان مورد علاقه اش کجاست، می گوید: ” جایی که بیشتر از همه در آنجا بوده ام؛ یعنی خانه ام”.

 

منبع: news.com.au

 

پاسخ دهید

*