حقایق جالبی که باید در مورد مالزی بدانید

sadwe

 

مالزی کشوری شگفت انگیز در جنوب شرقی آسیاست که دریای چین دو ناحیه آن را از هم جدا می کند. این کشور با تنوع نژادی و مذهبی خود، مأمن رسوم و آداب گوناگونیست. ضمن اینکه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایرانی ها نیز به حساب می آید. با قاصدک۲۴ باشید تا از زاویه دیگری به این کشور، نگاه بیندازیم.

 

sadwe

 

 • به نظر می رسد نام مالزی از کلمه”مالای” مشتق شده که می تواند از نام دریاچه Sungai Melayuدر سوماترا گرفته شده باشد. اسم این دریاچه نیز از کلمه دراویدی”مالای”  به معنای تپه آمده است.

 

 • مالزیایی ها در هنگام دفن مردگان خود دقت بسیاری به خرج می دهند. آنها معتقدند که اگر در هنگام گذاشتن تابوت در زیر خاک، گربه ای به روی آن بپرد، آن مرده پس از چندی در قالب یک غول بازخواهد گشت. مالایی های چینی نیز به امید دریافت اعداد شانس از خانواده مرده، در مراسم تدفین شرکت می کنند.

 

 • مالزی خانه یکی از بزرگ ترین جمعیت مارهای کبرای جهان است. این مارها درازترین مارهای سمی جهان با ۵ متر ارتفاع هستند. درازترین شاه کبرای شناخته شده تا پیش از شروع جنگ جهانی دوم در باغ وحشی در لندن نگهداری می شده است.

 

 • نوشیدنی سنتی مالزیteh tarik نام دارد. این نوشیدنی در واقع همان چای است که از فاصله یک متری توسط افراد خاصی که تحت عنوانmamak  شناخته می شوند، از یک فنجان به فنجان دیگر ریخته می شود. دلیل این کار هم این است که چای برای مشتریان به راحتی سرد شود. نکته جالب اینکه این کار به یک شیوه هنری در مالزی بدل شده است.

 

 • برخی از خانه های مالزی ۲۰ تا ۲۵ و برخی حتی ۶۰ در دارند. گفته می شود که هر در نشان دهنده یک خانواده است و برخی از خانواده ها هم ممکن است بیش از یک خانه داشته باشند. این امر در مالزی تحت عنوان مالکیت جنگل شناخته می شود.

 

 • یکی از سرگرمی های سنتی مالزیایی ها،”پانتون” نام دارد. در این سرگرمی مردان برای به چالش کشیدن زنان به سرودن رباعی های طنزگونه می پردازند. یکی از این زنان، با پاسخی گزنده و تند و تیز، به این رباعی جواب می دهد. سپس مرد دیگری صحبت کرده و یکی دیگر از زنان هم پاسخ او را می دهد. این کار تا ساعت ها ادامه پیدا می کند و هم پیر و هم جوان از این لُغُز خوانی لذت می برند.

 

 • در مالزی اشاره کردن به افراد با انگشت اشاره، بی ادبانه تلقی می شود. راه حل هم خم کردن انگشت اشاره در هنگام نشان دادن چیزی یا کسی و یا استفاده از انگشت شست است.

 

 • اندکی هم در مورد رسوم عجیبIban های مالزی بشنوید. گروهی از مردم که در استان”ساراواک” مالزی زندگی می کنند. قبل از اینکه کودک تازه متولد شده نامگذاری شود، صرف نظر از اینکه دختر باشد یا پسر، به اوUlat به معنای کِرم گفته می شود. در هنگام نامگذاری هم نام یکی از اقوام درگذشته کودک بر او گذاشته می شود. از ترس اینکه گذاشتن نام اقوام زنده، ممکن است باعث کوتاه شدن عمر او شود. والدین چندین نام را انتخاب می کنند. سپس چند کوفته برنجی درست می کنند که هر کدام نشان دهنده یک اسم است. این کوفته ها را جلوی یک خروس جنگی می گذارند. به هر کدام که نوک زد، آن اسم انتخاب می شود.

 

 • یکی از میوه های بومی مالزی”پومِلو” (Pomelo) نام دارد که بزرگ ترین مرکبات دنیا شناخته می شود. این میوه به اندازه یک توپ فوتبال است و بین۱ تا ۳ کیلوگرم وزن دارد. پوملو شباهت زیادی به گریپ فروت دارد. مزه آن هم درست مثل گریپ فروت شیرین ملایم است.

 

 • بیش از ۱۰۰۰ گونه گیاهی در مالزی یافت شده است که خواص درمانی دارند و برای مقاصد پزشکی از درمان سردرد تا مالاریا و وبا مورد استفاده قرار می گیرند. برای نمونه می توان به درختان Bintangor اشاره کرد که تنها در استان ساراواک وجود دارد و گمان می رود که در درمان ویروس اچ.آی.وی مفید باشد.

 

 • کوالالامپور، پایتخت مالزی، رکورد بیش از ۲۰۰ روز بارانی در یک سال را دارد. علاوه بر این شهر، شهر کوچینگ در ایالت ساراواک رکورددار ۲۵۳ روز بارانی در سال است.

 

 • زدن با چوب یکی از مجازات های مرسوم در قوانین مالزی به شمار می رود. حداکثر تعداد این چوب ها باید ۲۴ عدد باشد. نکته جالب این است که زنان، پسران زیر ده سال و مردان بالای ۵۰ سال به جز در موارد جرم تجاوز، از این مجازات مستثنی هستند.

 

راهنمای سفر به مالزی را ببینید:

ticket-baner-46-malayzia

 

مطالب مرتبط:

ارزان ترین هتل های کوالالامپور

 

پاسخ دهید

*