حقایق جالبی که باید در مورد فیلیپین بدانید

-Philippines

 

آسیای جنوب شرقی طبیعت خارق العاده کم ندارد. از طبیعت سرسبز که در آب های فیروزه ای احاطه شده تا آبشارهایی که شکوه شان، نفس ها را در سینه حبس می کنند. فیلیپین نیز گوشه ای از این نقش بی نظیر بر بوم آسیاست. اگر می خواهید با مجمع الجزایر فیلیپین و عجایب آن بیشتر آشنا شوید، خواندن این مطلب در قاصدک ۲۴ خالی از لطف نخواهد بود.

 

 • فیلیپین اولین کشور آسیای جنوب شرقی بود که در سال ۱۹۴۵ و بعد از جنگ جهانی دوم استقلال خود را به دست آورد. این کشور دومین مجمع الجزایر بزرگ دنیاست که از ۷٫۱۰۷ جزیره تشکیل شده که در جنوب دریای چین، جنوب فیلیپین، دریای سولو (Sulu) ، دریای سِلِب (Celebes) و تنگه لوزون ( Luzon) واقع شده است.

 

-Philippines

 

 • فیلیپینی ها با ۱۶ گونه جدید پستاندار که در ده سال اخیر کشف شده، بالاترین میزان کشف گونه های جدید حیوانات را به خود اختصاص داده اند. فیلیپین همچنین زیستگاه درازترین مار جهان یعنی پیتون مشبک است که درازترین خزنده جهان نیز به شمار می رود و ۸٫۷ متر طول دارد.

 

 • بزرگ ترین کفش جهان در سال ۲۰۰۲ در شهر ماریکینا (Marikina) در فیلیپین ساخته شده است. نوک این کفش ها چیزی حدود ۵ متر طول، ۲٫۴ متر عرض و تقریبا دو متر ارتفاع داشته و قیمت آنها ۲ میلیون پزوی فیلیپین برآورد شده است.

 

Marikina-Shoes

 

 • بزرگ ترین مروارید دنیا در سال ۱۹۳۴ توسط یک غواص فیلیپینی در دریای پالاوان (Palawan) کشف شد. این مروارید که با نام مروارید لائو زو ( lao Tzu) یا مروارید الله شناخته شده در حدود ۶٫۳۵ کیلوگرم وزن و ۲۴ سانتی متر طول دارد و ارزش آن نیز ۴۰ میلیون دلار برآورد شده است. براساس مستندات این مروارید متعلق به ۶۰۰ سال پیش است.

 

giant_pearl

 

 • برای برخی از فیلیپینی ها ۱۳ عدد نحسی است.از همین رو مردم فیلیپین از کنار هم نشستن ۱۳ نفر پشت یک میز به شدت اجتناب می کنند. یکی دیگر از باورهای عجیب فیلیپینی ها این است که تعداد قدم ها به ورودی اصلی یک خانه نباید عددی باشد که قابل تقسیم بر ۳ باشد. فیلیپینی های خرافاتی همچنین در روز پنجشنبه مقدس یا حتی جمعه های هفته مقدس(هفته قبل از عید پاک) از رفتن به سفر یا حمام خودداری می کنند.

 

 • فیلیپین تنها کشوری در آسیاست که اکثریت آن یعنی ۸۰ درصد جمعیت را مسیحی های کاتولیک تشکیل می دهند. فیلیپین بیش از ۱۰۰ میلیون جمعیت دارد و دوازدهمین کشور پرجمعیت دنیا به شمار می رود. رشد طبیعی جمعیت در این کشور نیز ۲ درصد برآورد شده که آن را به یکی از سریع ترین کشورهای جهان به لحاظ رشد جمعیت بدل کرده است.

 

این مطالب را هم بخوانید:

حقایق جالبی که باید در مورد اندونزی بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد چین بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد مالزی بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد گرجستان بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد ترکیه بدانید

 

 • نماد ملی فیلیپین عقابی است که در حال خوردن میمون به تصویر کشیده شده است. عقاب فیلیپینی که بزرگ ترین عقاب جهان است در سال ۱۹۹۵ به عنوان پرنده ملی فیلیپین اعلام شد. این پرنده یک متر ارتفاع داشته و طول بال های آن به دو متر می رسد. گفته می شود این گونه در حال انقراض بوده و تنها حدود ۱۸۰ تا ۵۰۰ نمونه از آن باقی مانده است. از همین رو کشتن این عقاب در فیلیپین جرم بوده و ۱۲ سال زندان و پرداخت جریمه های سنگین به دنبال خواهد داشت.

 

 • شهر سان فرناندو (San Fernando) پایتخت کریسمس فیلیپین شناخته شده و بیشتر به خاطر فانوس های کریسمس غول پیکر که به آن Parol گفته می شود، معروف است. این فانوس نورانی عظیم نمادی از ستاره بیت اللحم است و می تواند تا ۶ متر در آسمان بالا رود. هر سال تنها ده فانوس غول پیکر در فیلیپین ساخته می شود تا در جشنواره فانوس های غول پیکر که به آن Ligligan Parul  گفته می شود شرکت کنند. هزینه ساخت هر فانوس چیزی در حدود ۱۱ تا ۱۵ هزار دلار تخمین زده می شود.

 

giant-lamtern

 

 • آتشفشان تال (Taal) که در جزیره لوزون واقع شده یکی از آتشفشان هایی است که در دسته خطرناک ترین آتشفشان های جهان به سبب نزدیکی به مناطق مسکونی قرار می گیرد. این گروه از آتشفشان ها با توجه به فعال بودن یا نبودن و نیز تاریخچه انفجاری خود مورد مطالعه قرار گرفته اند. نکته جالب این است که آتشفشان تال در یک دریاچه واقع شده که خود دریاچه ای دیگر درونش دارد و این دریاچه کوچک نیز یک جزیره کوچک تر را در دل خود جای داده است.

 

 • در استان جزیره ای کامیگویین (Camiguin) تعداد آتشفشان ها بیشتر از تعداد شهرهاست؛ ۷ آتشفشان در مقابل ۵ شهر. اگرچه از سال ۱۹۵۰ میلادی تا کنون هیچ فورانی در این آتشفشان صورت نگرفته اما این جزیره بیشترین تعداد آتشفشان در هر کیلومتر مربع را در جهان داراست.

 

 • در حدود ۱۱ میلیون فیلیپینی یعنی ۱۱درصد جمعیت آن در خارج از مرزهای این کشور مشغول به کار هستند. فیلیپینی ها دومین گروه بزرگ آسیایی- آمریکایی در ایالات متحده پس از چینی ها هستند. با این وجود مانیل، پایتخت فیلیپین به عنوان متراکم ترین شهر جهان به لحاظ جمعیتی شناخته شده است؛ جمعیت ۵۵٫۴۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع.

 

 • یکی از چالب ترین و محلی ترین غذاهای این کشور بالوت (Balut) نام دارد که در اصل یک تخم اردک است که با جوجه ای نیمه شکل گرفته درون آن آب پز شده است. در فرهنگ غذایی فیلیپینی ها این غذا، یک غذای مقوی شناخته می شود. غذای منحصر به فرد دیگر کامارو (Camaro) نام دارد که از جیرجیرک طبخ شده در سس سویا، سرکه و شکر تهیه شده است. غذای عجیب دیگر نیز پاپایتان (Papaitan) است که چیزی شبیه سیرابی است و از اندام های درونی گاو یا بز درست شده است.

 

balut-egg

 

 • شاید عجیب به نظر برسد اما در بیشتر نواحی روستایی فیلیپین زنان بچه های خود را در خانه به دنیا آورده و سپس جفت جنین را در زیر خانه دفن می کنند. این کار در واقع نشان دهنده آرزویی است که والدین برای فرزندان خود بعد از بزرگ شدن دارند. البته این اقدام در شهرها توسط مقامات بهداشتی ممنوع اعلام شده است.

 

 • خروس جنگی در فیلیپین از زمان پارس، یونان و رم باستان یک ورزش محبوب به شمار می رفته است. این ورزش هنوز هم در فیلیپین محبوب است و این کشور تا کنون میزبان چند رقابت جهانی نیز بوده است. بزرگ ترین پرورش دهندگان جهان هر دو سال یکبار برای این رویداد در این کشور گردهم می آیند.

 

cockfighting

 

 • فیلیپین پایتخت اس ام اس دنیا شناخته شده است. فیلیپینی ها روزانه ۴۵۰ میلیون اس ام اس ارسال می کنند. آمارهای نشان می دهد که این رقم بیشتر از مجموع پیام های ارسال شده توسط مردم در آمریکا و کل اروپاست.

 

منبع: factrtriever.com

 

پاسخ دهید

*