حقایق جالبی که باید در مورد ترکیه بدانید

save3

ترکیه، وارث یکی از بزرگ ترین امپراتوری های تاریخ، جایی بین دو منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا از یک سو و نیز جنوب غرب آسیا و خاورمیانه از سوی دیگر، واقع شده است. این کشور وسیع قدمتی طولانی دارد و زمانی میزبان بزرگ ترین امپراتوری های تاریخ از روم تا عثمانی بوده است. از این رو خاستگاه بسیاری از نخستین مساجد، کلیساها، سکونتگاه های بشری و آداب و رسوم تاریخی به شمار می رود.
همانطور که می دانید ترکیه یکی از مقصدهای اصلی گردشگران ایرانی محسوب می شود. آنچه از آمارهای جدید بر می آید این است که ایرانی ها فقط در طی پنج ماه اول سال ۲۰۱۷ بیش از هزار میلیارد تومان به اقتصاد ترکیه کمک کرده اند. با توجه به اهمیت ترکیه برای گردشگران ایرانی، نگاهی به این کشور از دریچه های گوناگون خالی از لطف نخواهد بود. قاصدک۲۴ این دریچه ها را پیش چشم شما می گشاید.

• مصطفی کمال آتاتورک افسر نظامی که بعدها با انجام اصلاحاتی پدر ترکیه نوین لقب گرفت، در سال ۱۹۲۱ به قدرت رسید. وی به محض رسیدن به قدرت، ممنوعیت الکل را لغو و تقویم مسیحی را جایگزین تقویم اسلامی کرد. آتاتورک همچنین، الفبای ترکی را از عربی به رومی تغییر داد و یکشنبه را به جای جمعه، روز تعطیل در این کشور اعلام کرد. جالب تر اینکه حتی استفاده از کلاه ترکی نمادین نیز ممنوع شد.
• بازار بزرگ استانبول(Grand Bazar) با ۶۴ خیابان، ۴ هزار مغازه و ۲۵۰۰ نیروی کار، بزرگ ترین بازار غیرمسقف دنیاست. این بازار، همچنین یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان است که در قرن پانزدهم میلادی به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد. گفته می شود سالانه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از این بازار دیدن می کنند. بازار بزرگ ترکیه در سال ۲۰۱۴ با بیش از ۹۱ میلیون بازدید کننده در لیست اولین نقاط جذاب توریستی دنیا قرار گرفت.

 

save6

 

• نخستین کلیسای مسیحی ساخته شده توسط بشر، کلیسای سنت پیتر، بین سال های ۱۰۹۸ تا ۱۲۶۸ میلادی در انطاکیه ترکیه ساخته شد. این کلیسا که به شکل یک غار در دل کوه حفاری شده، سیزده متر عمق، نه و نیم متر عرض و هفت متر ارتفاع دارد. کلیسای سنت پیتر که برخی معتقدند توسط اولین مسیحیان مورد استفاده قرار می گرفته، یکی از قدیمی ترین کلیساهای مسیحی به شمار می رود.

 

• ” کاتال هویوک” Çatalhöyükقدیمی ترین شهر انسانی شناخته شده، در ترکیه قرار دارد که نشانه هایی از سکونت بشر طی سال های قرن هفتم قبل از میلاد در آن دیده می شود. در حقیقت، این شهر یک سکونتگاه بسیار بزرگ نوسنگی در آناتولی جنوبی بود که از ۷۵۰۰ تا ۵۷۰۰ قبل میلاد وجود داشت. باید افزود که کاتال هویوک که در جنوب غربی شهر کنونی کُنیا قرار دارد، در سال ۲۰۱۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.
• ترکیه ششمین مقصد محبوب گردشگران در دنیاست و تنها در سال ۲۰۱۳ ، بیش از ۳۵ میلیون گردشگر از آن بازدید کردند . بیشتر این توریست ها از کشورهای آلمان، روسیه، انگلیس، بلغارستان، گرجستان، هلند و ایران بودند. جالب است بدانید که این کشور هفده اثر دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
• مسجد ایاصوفیای فعلی یا کلیسای هولی ویزدم سابق(Holy Wisdom) در استانبول، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا برای نزدیک به هزار سال بود. این کلیسا در سال ۱۴۵۳ توسط سلطانِ فاتحِ قسطنطنیه به مسجد تبدیل شد و سال ها بعد در سال ۱۹۳۵ میلادی، در دوران اصلاحات آتاتورک به شکل یک موزه در آمد. نکته جالب توجه دیگر این است که ایاصوفیا که نمادی از سبک معماری بیزانس به شمار می رود، به خاطر گنبدهای عظیم خود معروف است و نقطه عطفی در تاریخ معماری دنیا تلقی می شود.

 

save1

 

• قسطنطنیه با نام قبلی بیزانتیوم که در قرن بیستم به استانبول تغییر نام داد، در دوره امپراتور کنستاتین برای مدت کوتاهی پایتخت امپراتوری روم بود. اما در قرون پانزدهم تا بیستم پایتخت امپراتوری عثمانی به شمار می رفت. بنا بر مستندات تاریخی، این شهر در عصر امپراتوری روم به خاطر موقعیت استراتژیک خود که مسیرهای تجاری میان دریای اژه و دریای سیاه را به هم متصل می کرد، بزرگ ترین و ثروتمندترین شهر بوده است. به علاوه کلیسای معروف سنت پیتر که بعدها به مسجد ایاصوفیا تبدیل شد، نیز در این شهر قرار گرفته است.

 

• حمام های ترکی در قرن هفتم میلادی از امپراتوری روم وارد ترکیه شدند. به نظر می رسد که این حمام ها به قدری محبوبیت داشتند که حتی به خارج از مرزهای عثمانی هم رفته اند. چرا که در عصر ویکتوریایی در بریتانیا نیز رایج بودند. در واقع این حمام ها فقط یک اتاق شستشوی ساده نبودند و از چندین اتاق تشکیل می شدند؛ اتاق استراحت، اتاق ماساژ و بالاخره اتاق شستشو. به کسانی هم که در حمام ها کار می کردند، دلاک(Tellak) یا لته مال گفته می شد.
• استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه و پنجمین شهر بزرگ دنیا از حیث جمعیت، یک شهر اروپایی به شمار می رود. با این حال تنها شهری در دنیاست که در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. در واقع سه درصد آن در اروپا و نود و هفت درصد آن در آسیا قرار گرفته است. همچین بخش آسیایی استانبول که آناتولی نامیده می شود به وسیله تنگه بسفر از بخش اروپایی آن جدا شده است. گفته می شود که برای بسیاری بازدید از بخش اروپایی شهر به خاطر اهمیت تاریخی، جالب تر است. ضمن اینکه مرکز تجاری شهر نیز در بخش اروپایی واقع شده است.

 

save2

 

• با ارزش ترین فرش ابریشمی دنیا با ۱۴۴ گره در هر سانتیمتر مربع، در موزه مولانا در قونیه ترکیه واقع شده است. این فرش با ابعاد ۱۷۵ در ۱۱۱ سانتی متر، از پشم، ابریشم و تارهای نقره ای بافته شده و رنگ های سیاه، قرمز، آبی، نیلی و زرد در آن به چشم می خورد. از دیگر قسمت های جالب توجه این فرش می توان به حاشیه های آن اشاره کرد که با نقاشی های رومی تزیین شده اند. علاوه بر آن، شعری به زبان فارسی هم روی این فرش ۴۶۰ ساله نوشته شده است.
• ترکیه خانه قدیمی ترین رخداد ورزشی دنیا است که با نام “کشتی چرب” شناخته می شود. به این صورت که کشتی گیران بدن های خود را با روغن زیتون چرب کرده، رقیب خود را روی زمین کوبیده و سپس سه قدم به سمت جلو حرکت می کنند. گفته می شود که نخستین کشتی چرب دنیا در سال ۱۳۶۲ میلادی برگزار شده است. اگرچه این مسابقات در گذشته روزها به طول می انجامیده اما امروزه تنها درچهل دقیقه به پایان می رسد.
• مورخان ادعا می کنند که کشتی نوح در کوه های آرارات واقع در غرب ترکیه به خشکی رسیده است. این کوه در واقع یک آتشفشان غیرفعال و بلندترین نقطه از سطح زمین در این کشور است. طبق داستان های موجود در کتاب های مقدس ادیان ابراهیمی نیز، کشتی نوح بر فراز قله کوه آرارات نشسته است. همین ادعا نیز باستان شناسان را به ترکیه کشاند. آنها در سال۲۰۰۷ تکه چوب هایی را در کوه آرارات یافتند که فرضیه آنها را تقویت می کرد. هر چند هنوز نیز این فرض مورد تردید بسیاری از باستان شناسان است.
• ترکیه بزرگ ترین کشت کننده فندق در دنیاست و هشتاد درصد واردات فندق دنیا از این کشور تامین می شود. در حقیقت کشت فندق مهم ترین منبع درآمد ساکنان کناره دریای سیاه به شمار می رود. جایی که زمانی هیچ چیزی به جز درختان کاج نداشت و از این رو منطقه ای فاقد سوددهی اقتصادی برای ترکیه به شمار می رفت. جالب است بدانید که جایگزینی درختان کاج با درختان فندق، اقتصاد این نطقه و کل کشور را در مدت کوتاهی متحول کرد. هم اکنون، فندق ترکیه مهم ترین منبع مورد استفاده در کارخانجات شکلات سازی اروپا به شمار می رود.
• شهر مدیترانه ای ترکیه یعنی “آنتالیا” رکورد دار بیشترین میزان دریافت مدرک بین المللی “پرچم آبی “در دنیاست. این مدرک به سواحلی اعطا می شود که بالاترین میزان کیفیت آب، تمیزی ساحل و استانداردهای زیست محیطی را دارند. گفتنی است که در سال ۲۰۱۷ بیش از دویست ساحل، پنج تفریحگاه ساحلی و پنج قایق تفریحی در آنتالیا این نشان را دریافت کردند.

 

save3

 

• ترکیه کشت گاه حدود یک چهارم گل های رز دنیا است. مرکز گلاب گیری و گل رز که در جنوب استان اسپارتا واقع شده، سالانه پنج میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. همین امر نیز حوزه ای را با نام گردشگری عطر به وجود آورده و پای غول های صنعت عطرسازی دنیا و برندهای مشهوری چون کالوین کلاین و جورجیو آرمانی را به این کشور کشانده است.
• شهر افسانه ای تروی؛ شهر اسب تروجان، آشیل، پاریس و هلن در ساحل دریای اژه در ترکیه واقع شده است. محل دقیق این شهر که برای اولین بار در سال ۱۸۲۲ توسط یک روزنامه نگار اسکاتلندی کشف شد، امروز با نام هیسارلیک(Hisarlik) شناخته می شود. همچنین تروی در سال ۱۹۹۸ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.
• یک شیوه محافظت از کودکان تازه متولد شده در ترکیه “نمک دود کردن” آنان است. به این صورت که سراسر بدن آنها با نمک پوشیده می شود. ترک ها معتقدند این کار به کودکان توان لازم را برای مواجهه با رخدادهای ناخوشایند می دهد. اقدام دیگری هم که امروزه چندان رایج نیست، گذاشتن یک لاک پشت در زیر بالش نوزادان است با این باور که لاک پشت از کودک آنها محافظت خواهد کرد.
• ترکیه بالاترین میزان مصرف چای در دنیا را دارد. جالب است بدانید که بیشتر ترک ها روزانه ده فنجان چای یا بیشتر می نوشند و هر فرد به طور متوسط هفت کیلوگرم چای در سال مصرف می کند.طبق آمارها ۹۶درصد جمعیت هر روز چای می نوشند. از این رو ترکیه در جمع پنج کشور بزرگ تولید کننده چای دنیا قرار دارد.
• در سال ۱۵۰۳ میلادی لئوناردو داوینچی، نقاش مشهور، نقشه ای برای ساخت یک پل در سراسر تنگه بسفر ارائه کرد که سلطان وقت عثمانی آن را رد کرد. این پل تا ۵۰۰ سال ساخته نشد تا اینکه در سال ۲۰۰۱، با نام پل “گالاتا” بر فراز آبراه “گلدن هورن” در استانبول گسترده شد.
• ترکیه کشوری است که اکثریت مردم آن مسلمان هستند. مطابق آمارها بیش از ۸۲هزار مسجد در این کشور وجود دارد که بیشتر از هر کشور دیگری در دنیاست. از این میان استانبول، بیشترین و استان تونسلی(Tunceli) کمترین مسجد را دارند.
• بیشتر ترک ها تا زمان تصویب قانونی در سال ۱۹۳۴ که آنها را ملزم به داشتن نام خانوادگی می کرد، فاقد آن بودند. بد نیست بدانید که محبوب ترین نام های خانوادگی در ترکیه، ایلماز(شکست ناپذیر)، کایا(صخره)،شاهین و چلیک(فولاد) هستند.
• تونل زیرزمینی شهر استانبول، دومین راه آهن قدیمی دنیا پس از لندن و قدیمی ترین در اروپاست که ساخت آن در سال ۱۸۷۵ میلادی آغاز شد. این تونل ۵۷۳ متری در کناره شمالی آبراه گلدن هورن واقع شده است.
• شیرینی ترکی” لوکوم” یا راحت لولکوم(همان راحت الحلقوم ایرانی) با ۵۰۰ سال عمر، قدیمی ترین شیرینی دنیاست. نقل شده که ناپلئون و چرچیل از علاقه مندان آن بودند و پیکاسو هم آن را هر روز به هنگام نقاشی کردن مصرف می کرد.

 

راهنمای سفر به ترکیه را ببینید:

ticket-baner-45-turkey (2)

پاسخ دهید

*