حقایق جالبی که باید در مورد اتریش بدانید

Panda_Vienna

 

اتریش که روزگاری در تاریح خود و در دوره رومیان نوریکوم شناخته می شده، کشوریست با کوهستان های مرتفع که رشته کوه های آلپ را نیز در خود جای داده است. اتریشی ها که دنیا آنها را مردمانی رسمی و خشک، اما مهربان می شناسد، به زبان آلمانی صحبت می کنند. برای آشنایی بیشتر با اتریش قاصدک ۲۴ خواندن حقایق جالبی در مورد این کشور را به شما توصیه می کند.

 

 • اتریش تنها کشور عضو اتحادیه اروپاست که عضو ناتو نیست.

 

 

 • اتریش ۸۳ هزار و ۸۷۱ کیلومتر مربع مساحت دارد که سرزمینی محصور در خشکی و نسبتا کوچک تر از ماین است.

 

Austria

 

 • وقتی ترک ها در سال ۱۶۳۸ از وین فرار کردند حجم زیادی از دانه های قهوه را در این کشور به جا گذاشته و از همین رو سنت بزرگ قهوه خانه را در این کشور بنیان گذاشتند. این قهوه خانه ها از قرن نوزدهم میلادی به این سو، بخش اجتماعی جدایی ناپذیری از زندگی روشنفکری و نیز طبقه متوسط وین بوده است.

 

Kaffeehaus5

 

 • باغ وحش وین با نام Schönbrunn Tiergarten که در سال ۱۷۵۲ توسط امپراتور فرانز استفان ایجاد شد، قدیمی ترین باغ وحش جهان به شمار می رود.

 

Panda_Vienna

 

 • مرگ یکی از تجارت های بزرگ اتریش است و صنعت کفن و دفن به صورت سرانه بزرگ ترین و پرسودترین صنعت در اروپا به شمار می رود. در حقیقت اتریشی ها خیلی راحت در مورد مرگ خود و نیز اموری چون پیش خرید قبر، تزئین سنگ قبر و پیوستن به انجمنی با نام انجمن مرگ از پیش برنامه ریزی می کنند. انجمن مرگ هم سازمانی است که تضمین می کند که فرد صورت حساب نهایی خود را پرداخت کند. جالب است بدانید فردی که از مراس تدفین یک مرده اتریشی باز می گردد، حتما این جمله را خواهد شنید: “جنازه زیبایی بود”!

 

 

 • برخی شواهد نشان می دهد که آدولف هیتلر به احتمال زیاد با یهودیایی که در دوران هولوکاست سعی در نابودی آنها داشت، نسبت خانوادگی داشته است. بر اساس نمونه بزاق گرفته شده در سال ۲۰۱۰ از ۳۹ نفر از اقوام هیتلر که در اتریش متولد شده بودند، هیتلر حامل کروموزومی بود که به طور معمول در بربرهای موروکو، الجزایر و تونس و نیز یهودیای اشکنازی و سفاردیک یافت شده بود. این یافته در حقیقت یکی از مهم ترین یافته ها در خصوص اصل و نسب جمعیت یهودیان به شمار می رود.

 

hitler

 

 • طراحی نخستین چرخ خیاطی به قرن ۱۸ میلادی و خیاط انگلیسی توماس سنت نسبت داده شده است. با این حال در سال ۱۸۱۴ میلادی خیاط اتریشی جوزف مادرسپرگر نخستین حق اختراع چرخ خیاطی را برای چرخی که نزدیک به یک دهه با آن کار کرده بود، به نام خود به ثبت رساند.

 

ward_sewing_machine

 

 • در اتریش تراخت که لباس محلی و سنتی این کشور است، به عنوان پوشش رسمی انتخاب شده و حتی در مراسم باشکوه باله در اپرای وین نیز از آن استفاده می شود. مردان لباس هایی به نام لدرهوسن که نیم شلوارهایی چرمیست بر تن می کنند و زنان پیراهن های دریندل.

 

Markgraf_1830_Tracht_IMG011

 

 • یکی از بزرگ ترین اسرار مرموز اتریش پیرامون مرگ شاهزاده رودلف، تنها پسر امپراتور جوزف اول و ملکه الیزابت و نیز همسرش ماری بود. جسد این دو در ژانویه ۱۸۸۹ در شکارگاهشان در مِیِرلینگ پیدا شد. به نظر می رسید که این دو خودکشی کرده باشند؛ ماری مسموم شده و رودلف نیز به خود شلیک کرده بود. با این حال مرگ آنها هنوز نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

 

 

 • سنت اتریشی پخت کیک قرن ها سابقه دارد و بین شهرهای مختلف اتریش رقابت سختی برای پخت بهترین کیک ها وجود دارد. آشپزها حتی در دهکده های کوچک نیز سعی در شکست یکدیگر دارند. تقریبا هر شهر اتریش نیز کیک مخصوص به خود را دارد. مشهورترین این کیک ها نیز یکی کیک شکلاتی فوق العاده به نام Viennese Sachertorte است که توسط سرآشپزی به نام فرانز ساچر در سال ۱۸۳۲ برای صدراعظم مترنیخ ابداع شده بود.

 

sachertorte

 

 • تافلزپیتز اغلب غذای ملی اتریش نامیده می شود، اما مشهورترین غذاهای اتریشی، اشنیتزل است که ترکیبی از گوشت گوساله، پودرهای سوخاری و تخم مرغ است که سرخ شده است. این غذا در اتریش هرگز با سس سرو نمی شود. برخی گمانه زنی ها نشان می دهد که این غذا از طریق میلان ایتالیا وارد اتریش شده باشد.

 

-tafelspitz-

 

منبع: factretriever.com

پاسخ دهید

*