جشنواره گوجه فرنگی؛ هیجان با چاشنی گوجه!

tomato-festival-1

اسپانیا سرزمین جشنواره هاست و شاید مشهورترین آنها جشنواره گوجه فرنگی باشد که در پایان ماه آگوست هر سال برگزار می شود. هر سال در این موقع شبکه های اجتماعی پر می شود از عکس های مردمی که یکدیگر را با گوجه هدف می گیرند! اگر دوست دارید بدانید جشنواره گوجه فرنگی چیست، ماسک های خود را بزنید و با قاصدک ۲۴ همراه شوید.

 

LA-TOMATINA

 

شهر “بونول” در والنسیا نزدیک به ۹ هزار جمعیت دارد. اما آگوست هر سال بیش از ۴۰ هزار نفر بازدید کننده به شهر می آیند تا در جشنواره گوجه ها شرکت کنند. خیابان های شهر به رودخانه ای از پوره گوجه فرنگی تبدیل می شوند و جمعیت از سراسر جهان با گوجه فرنگی های رسیده به سوی یکدیگر حمله ور می شوند تا در بزرگ ترین نبرد گوجه فرنگی جهان شرکت کنند.

 

tomato-festival-1

 

این نبرد گوجه ای تنها یک ساعت به طول می انجامد اما نزدیک به ۱۵۰ هزار گوجه فرنگی توسط شرکت کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد. بد نیست کمی هم در مورد تاریخچه این جشنواره عجیب بدانیم:

جشنواره نسبتا جدید گوجه فرنگی برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ میلادی برگزار شد. وقتی که یک نفر در جریان یک رژه خیابانی با سبزیجاتی که از بازار آن حوالی خریده بود، به جمعیت حمله ور شد. مردم نیز بلافاصله پاسخ او را دادند و خیلی زود یک نبرد غذایی بین جمعیت شعله ور شد. این اتفاق به قدری برای مردم سرگرم کننده بود که سال بعد نیز مردم جمع شده، گوجه فرنگی های خود را آورده و شروع به پرتاب آن به سوی یکدیگر کردند.

 

فستیوال هایی که هوش از سر شما می برند

 

09-Tomatina

 

هر چند که این بدعت چندان به مذاق مقامات شهر خوش نیامد. برای چندین سال هم پلیس مانع از برگزاری این جشنواره می شد و حتی در سال های ابتدایی دهه ۵۰ میلادی به طور کامل ممنوع اعلام شد. اما این سنت به قدری در میان مردم محبوبیت داشت که هرگز کنار گذاشته نشد. سرانجام نیز دولت آن را آزاد کرده، محبوبیت آن بیشتر شد و امروز به یکی از بزرگ ترین جشنواره های جهان تبدیل شده است.

 

La-Tomatina-

 

جشنواره گوجه فرنگی برای شهر بونول به قدری اهمیت دارد که تمام هفته با رقابت های آشپزی، رژه های خیابانی و آتش بازی پر می شود. اگر قصد پیوستن به این جشنواره مهیج را دارید، باید بدانید که شهر بونول امکانات اقامتی چندان خوبی ندارد. بنابراین شما مجبور به اقامت در شهر والنسیا و سوار شدن به قطارهای شلوغ در صبحگاه هستید. همراه داشتن لباس های تمیز و هر آنچه که در طول نبرد می خواهید بر تن کنید و یک ماسک برای محافظت از چشم جزئی از الزامات حضور در این جشنواره به شمار می رود.

 

tomatina-1_0

 

منبع:theculturetrip.com

3 نظر

پاسخ دهید

*