جزیره ماریا؛ کشتی نوحِِِ تاسمانی

16-Maria-Island-kangaroos

تاسمانی تنها ایالت جزیره ای استرالیا به خاطر زیبایی طبیعی چشم نواز و نیز حیات وحش زیبای خود شناخته شده است. خوشبختانه جزیره ماریا هم هر دو ویژگی را در خود جای داده است. با قاصدک ۲۴ همراه شوید تا برایتان بگوییم چرا جزیره ماریا را کشتی نوح تاسمانی می نامند و اینکه چرا در لیست جاهایی قرار گرفته که باید حتما آن را ببینید.

 

جزیره ماریا کجاست؟

جزیره ماریا با مساحت نزدیک به ۱۱۵ کیلومتر مربع در محدوده پارک ملی جزیره ماریا قرار گرفته که یک ناحیه آبی در خارج از ساحل شمال غربی جزیره را نیز پوشش داده است. این جزیره در سال ۱۶۴۲ میلادی توسط یک کاشف هلندی به نام ابِل تاسمان و به یاد ماریا ون دیمن، همسر آنتونی ون دیمن به این نام نامگذاری شد. جزیره ماریا تقریبا ۲۰ کیلومتر طول داشته و نزدیک ترین نقطه آن در حدود ۴ کیلومتر خارج از ساحل شرقی تاسمانی واقع شده است. گفته می شود که تنها ساکنان دائمی این جزیره، نگهبانان پارک هستند.

 

maria-ireland

 

یکی از راه های دسترسی به این جزیره کشتی است. هر ۳۰ دقیقه یک بار یک کشتی از جزیره تریابونا به مقصد جزیره اصلی حرکت می کند. کشتی در دارلینگتون؛ تنها شهر جزیره ماریا لنگر می اندازد.  دارلینگتون به خاطر صخره های مهیج، خلیج های کوچک، سواحل آرام و ساختمان های تاریخی خود شناخته شده است. به این زیبایی ها می توانید ایستگاه تحقیقاتی دارلینگتون را اضافه کنید که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و تنها نمونه منحصر به فرد استرالیایی از یک ایستگاه تحقیقاتی است. این را هم باید افزود که در جزیره ماریا هیچ وسیله نقلیه و مغازه ای وجود ندارد. از همین رو شما کاملا احساس می کنید که در زمان به عقب بازگشته اید.

 

داستان جزیره ماریا و کشتی نوح چیست؟

انزوای نسبی جزیره ماریا باعث شده تا حیوانات گوناگونی در این جزیره به حیات خود ادامه دهند. بخش دریایی پارک ملی جزیره ماریا یکی از بخش هاییست که بیشترین تحقیقات در آن انجام شده و برای غواصی و شیرجه زدن نیز محبوبیت خاصی دارد. این بخش همچنین مورد رفت و آمد سیل های پشمالوی استرالیایی، نهنگ های مهاجر و نیز دلفین های معمولی و دلفین های بینی بطری ای است. گفته می شود که جزیره ماریا یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان جهان نیز هست. ۱۲۵ گونه پرنده از جمله ۱۲ گونه پرنده بومی تاسمانی در جزیره ماریا به چشم می خورند که یکی از آنها پاردالوت چهل خال است.

 

wildife

 

جالب است بدانید که بسیاری از حیوانات جزیره ماریا بومی تاسمانی به شمار می آیند. اما ماریا در واقع در سال ۱۹۶۰ میلادی عنوان کشتی نوح را پذیرفت. در این سال تعداد زیادی از گونه های استرالیایی در معرض خطر به این جزیره آورده شدند تا مورد محافظت قرار بگیرند.

 

saffire-freycinet-aerial

 

چه حیواناتی را می توانید سوار بر کشتی نوح ببینید؟

ومبات ها (جانورانی کیسه دار شبیه خرس)، کانگوروهای جنگلی، غازهای کِیپ بَرِن، گوزن های زرد، کانگوروهای بِنِت، پگوئن های پردار، کانگوروهای کوچک تاسمانیایی، اِکیدن های کوچک کوتاه و سه نوع مار از جمله حیوانات ساکن این جزیره هستند. در سال ۲۰۱۵، ۱۵ شیطان تاسمانیایی نیز به کشتی نوح جزیره تاسمانی معرفی شدند. کارکنان سرویس حیات وحش و پارک های تاسمانی که در جزیره زندگی می کنند، مسئولیت مراقبت از این حیوانات را بر عهده دارند. معرفی این حیوانات یکی از راه های حفاظت از این گونه های در معرض خطر به حساب می آید چرا که جمعیت این حیوانات در جزیره تاسمانی به خاطر شیوع بیماری تومور صورت در حال کاهش است.

 

distemper-Raccoon

16-Maria-Island-kangaroos

 

اقامت در جزیره ماریا

متأسفانه امکانات چندانی برای اقامت در جزیره ماریا وجود ندارد. البته اتاق های ساده ای با تخت های دو نفره، سیستم های گرمایشی چوبی و میز و صندلی های پیک نیک را می توان در ساختمان های قدیمی در دارلینگتون دید که باید از پیش رزرو شوند. دارلینگتون همچنین یک کمپ بزرگ را نیز در خود جای داده که برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هزینه دارید. اگرچه کمپ های رایگانی نیز در بخش فرانسوی جزیره به چشم می خورد.

 

Distance-view-of-pen-credit-Tas-Parks-Wildlife-service

 

منبع: theculturetrip.com

بیشتر بخوانید:

باغ های رز جهان؛ نمایش بی نظیر رنگ و عطر

باغ های کیوتو، تکه ای از بهشت زمین

زیبایی های بهار را در این کشورها لمس کنید

پاسخ دهید

*