جالب ترین لباس های محلی دنیا

web4

 

یکی از زیباترین و جالب ترین جنبه های فرهنگ کشورها، لباس محلی مردمان آن سرزمین است. در این مطلب قاصدک۲۴ به سراغ عجیب ترین و متفاوت ترین لباس های سنتی و محلی ملل دنیا رفته است. آلبومی رنگارنگ و دیدنی از فرهنگ شرق تا غرب کره زمین. این آلبوم را با ما ورق بزنید.

 

دیرندل(Dirndl)، اتریش

این لباس که لباس محلی زنان اتریشی به شمار می رود از یک دامن بلند، بلوز و پیشبند تشکیل شده و عموما توسط زنان مسن تر در مناطق روستایی پوشیده می شود. نکته جالب این است که محل بستن گره پیشبند نشان دهنده وضعیت تأهل زن می باشد.

 

web6

 

بابوچِس(Babouches)، مراکش

این لباس که ریشه ای فرانسوی دارد، از واژه فارسی پاپوش اقتباس شده است. این پاپوش محبوب مراکشی، در طرح ها و رنگ های مختلف و متنوع وجود دارد و اغلب روی آن گلدوزی و پولک کاری شده است.

 

web1

 

سالوار(Salvar)، ترکیه

عمر این شلوارهای بَگی سنتی به دوره امپراتوری عثمانی برمی گردد. هر چند که زنان این شلوارها را به همراه لباس های متنوعی می پوشند که عمدتا به رنگ های روشن بوده و مورد علاقه زنان روستایی نیز می باشد. مردان همراه با این شلوارها معمولا ردا یا بالاپوش هم به تن می کنند.

 

web13

 

کیلت(Kilt)، اسکاتلند

چه چیزی جالب تر از دیدن یک مرد در دامن آن هم از نوع دامن تارتان است؟ از آنجایی که این دامن ها بعد از به اجرا در آوردن قانون پوشش در سال ۱۹۷۶ ممنوع اعلام شدند،بعدها در میان مردم اسکاتلند از اهمیت ویژه ای برخوردار شدند.

 

web9

 

گِل(Gele)، نیجریه

یک سرپوش بزرگ و پهن که معمولا برای مراسم و جشن های خاص مورد استفاده قرار می گیرد و از بافت های پارچه ای سفت و منعطف تهیه شده است. این سرپوش معمولا با پیراهن های محلی ست شده و هر چه بزرگ تر باشد، بهتر به نظر می رسد.

 

web7

 

لِدِرهوسِن(Lederhosen)، آلمان

این نوع لباس که بیشتر در ایالت باواریا مورد استفاده قرار می گیرد، نوعی لباس بادوام و برای پوشش روزانه است. لدرهوسن برای انجام فعالیت های روزمره ای چون نوشیدن لیوان های بزرگ آبجو بخصوص در فستیوال پاییزی ماه اکتبر که در مونیخ هم برگزار می شود، بسیار عالی به نظر می رسد.

 

web11

 

قُو(Gho)، بوتان

جالب است بدانید که پوشیدن  لباس های محلی برای مردم بوتان اجباری است. از این رو مردان بوتان حتما باید قو را به تن کنند. این لباس در واقع یک روپوش بلند تا روی زانو است که در قسمت کمر با یک کمربند بسته می شود. برای افراد طبقات بالای اجتماع در بوتان، پوشیدن یک شال ابریشمی نیز بخشی از این لباس محلی است.

 

web8

 

اوشانکا(Ushanka)، روسیه

اوشانکا به شکل مدرن و استاندارد خود به همراه یک تاج کاملا گرد روی سر از قرن بیستم میلادی به بعد به وجود آمد. این لباس همچنین به نماد و نشان رسانه ای برای دوره اتحاد جماهیر شوروی و سپس فدراسیون روسیه تبدیل شد.

 

web15

 

بِرِت(Beret)، فرانسه

برای فرانسوی ها شکستن کلیشه مردی در این  کلاه غیرممکن به نظر می رسد. به ویژه وقتی که به طرز جالبی از یک سمت سر آویزان شده باشد. این کلاه ها که در ارتش هم مورد استفاده قرار می گرفتند، بیشتر یادآور کشاورزان برِتونی هستند که به عنوان کشاورزان ناشناس هم شناخته می شدند.

 

web2

 

کلوگز(Cloges)، هلند

چه چیزی می تواند راحت تر از پوشیدن کفش های چوبی باشد؟ این کفش ها در کشورهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرند اما هلندی ها در این زمینه صاحب نام تر هستند. جالب اینکه قدیمی ترین کفش های به جامانده از سال ۱۲۳۰ میلادی نیز در این کشور وجود دارد.

 

web4

 

کلاه مخروطی حصیری، ویتنام

این کلاه که در ویتنام با نام نون لا هم شناخته می شود، در سراسر آسیا نیز شناخته شده است. اگرچه در ویتنام بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بداید که ابیات زیادی در وصف لبه های این کلاه ها سروده شده که تنها در نور زیاد قابل دیدن هستند.

 

web5

 

بوناد(Bunad)، نروژ

این لباس که معمولا در جشن ها و توسط مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد، در طول سال های متوالی به بیش از ۲۰۰ نوع گوناگون با توجه به نوع مراسم گسترش پیدا کرده است.

 

web3

 

کیمونو، ژاپن

کیمونو به معنای چیزی که پوشیده شده، می باشد. ترکیب های رنگ مختلف در این لباس برای به تصویر کشیدن قبایل مختلف مانند سامورایی ها، طبقه سیاسی و پاکدامنی فردی که آن را به تن کرده، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال رنگ قرمز عشق و احساس و ارغوانی عشق جاودان را نشان می دهند.

 

web10

 

سامبررو(Sombrero vueltiao)، کلمبیا

معنای تحت اللفظی این لغت، سایه است و وجه تمایز آن از نوع ساده اش، راه راه های سیاه و سفید آن می باشد. این لباس نماد ملی کلمبیا به شمار می رود و حتی می تواند طوری تا شود که در جیب نیز جا بگیرد!

 

web14

 

پانچو، شیلی

پانچو همانطور که می بینید، از طراحی خاصی برخوردار نیست. یک ورق ساده پارچه که جایی برای پوشاندن از سر روی آن تعبیه شده است. این لباس برای هر فردی که در آمریکای جنوبی با کوله پشتی سفر می کرد، ضروری بود.

 

web12

 

منبع:awesomeinventions.com

پاسخ دهید

*