توصیه هایی برای یک هیچهایک مطمئن

hitchhiking

کمتر کسی است که تا کنون به دنبال شیوه های ارزان سفر کردن نرفته باشد. برای آنهایی که یک گردشگر حرفه ای هستند، ارزان سفر کردن کار سختی نیست. برای این گردشگران حرفه ای “هیچ هایکینگ” یک شیوه مرسوم برای سفری با چاشنی هیجان و ارزانی است. در واقع هیچ هایکینگ (Hitchhiking) یک شیوه سفر کردن است که در آن فرد از دیگران به ویژه افراد غریبه می خواهد که او را با وسیله نقلیه خود به مقصدش برسانند. این سفر اغلب اما نه همیشه، ارزان است! اگر قصد دارید سفر بعدی تان به شیوه هیچ هایک باشد، این مطلب قاصدک ۲۴ را از دست ندهید.

 

نکاتی در مورد هیچ هایک

اگر عزم خود را برای شروع اولین سفر هیچ هایک خود جزم کرده اید، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید. هر چند این اصل که بسیار سفر باید تا پخته شود خامی را هم نباید از نظر دور بدارید.

 • یک اصل مهم در هیچ هایکینگ مکان یابی درست است. باید خود را در موقعیتی قرار دهید که به راحتی دیده شوید. در واقع با این کار به راننده هم زمان کافی داده اید تا برای سوار کردن شما تصمیم گیری کند. البته فراموش نکنید جایی بایستید که راننده خطری برای سوار کردن شما نداشته باشد. شاید بهترین زمان، هنگام ترافیک باشد؛ البته نه ترافیک خیلی زیاد. چون ترافیک خیلی زیاد سوار کردن شما را برای راننده دشوار می کند.

 

 • برای یک پیاده روی در طول روز آماده باشید. به این فکر کنید که این یک سفر ماجراجویانه ساده نیست. این دقیقا یکی از پیش بینی شده ترین مشکلاتی که است که بیشتر هیچ هایکر ها با آن مواجه هستند.

 

 • اندکی زبان خارجی هم بیاموزید. هیچ هایکینگ می تواند یک فرصت عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی شما هم باشد. اکثر رانندگان هایکر هایی را سوار می کنند که بتوانند حداقل سفر طولانی و خسته کننده آنها را اندکی مفرح کنند!

 

 • اگر قرار است سفرتان طولانی باشد، مطمئن شوید که آب و غذای کافی برداشته اید. ایستگاه های بین راه می توانند هزینه بیشتری به جیب شما تحمیل کنند.

 

 • جای خواب خود را از قبل مشخص کنید. می توانید از اقامتگاه های ارزان استفاده کنید. اگر هم قادر به پیدا کرد جایی نیستید، حتما چادر یا کیسه خواب همراه خود بردارید.

 

 • اگر در مورد آب و هوا مطمئن نیستید، چند لایه لباس پوشید. اطمینان پیدا کنید که لایه سنگین تر قرار است شما را از سرمای هوا محافظت کند. اما آنقدر سنگین نباشد که وزن شما را بیشتر کرده و مانع راه رفتن شما شود.

 

این مطالب را هم بخوانید:

چند دلیل برای اینکه به سفر نیاز دارید

سال جدبد و عادت های جدید سفر

چگونه عکس های بهتری در سفر بگیریم؟

توصیه هایی برای مسافران تنها

 

 • این وسایل را همراه خود داشته باشید: ماژیک مشکی، کلاه، چاقوی جیبی، کرم ضد آفتاب، حوله و … البته این وسایل نباید بار شما را سنگین کنند.

 

 • نقشه ای از محل را تهیه کنید تا بدانید که قرار است به کجا بروید یا حتی چقدر پیاده روی کنید.

 

hitchhiking

 

نکات ایمنی را فراموش نکنید

 • مدل، ساخت و رنگ ماشینی را که سوار می شوید، یادداشت کنید. اگر تلفن همراه دارید، این مشخصات را به یک دوست پیامک کنید. حالت ایده آل این است که از ماشین در حال نزدیک شدن عکس بگیرید و آن را برای دوست خود ارسال کنید. می توانید دغدغه های امنیتی خود را برای راننده توضیح داده و از او بخواهید که به شما اجازه عکس گرفته بدهد.

 

 • حواستان باشد که سوار ماشین چه کسی می شوید؟ خیلی از تبهکاران انتظار هیچ هایک ها را می کشند. اگر شک دارید، سوار نشوید. از راننده بپرسید که مسیرش کجاست. شما مسیر دیگری را بگویید.

 

 • ماشینی را انتخاب کنید که یک یا حداقل دو سرنشین داشته باشد. در صورت امکان با دوست خود عازم هیچ هایک شوید.

 

 • در صورت امکان تلاش کنید در صندلی جلو بنشینید. چون صندلی های عقب معمولا مجهز به قفل کودک بوده و از داخل باز نمی شوند.

 

 • حداقل چند مدرک مهم شناسایی مانند کارت شناسایی، پاسپورت یا کارت بانکی همراه خود داشته باشید. سعی کنید این مدارک را به جای کیف پول در داخل لباستان جاسازی کنید.

 

hitchhiking1

 

شاید بد نباشد نگاهی هم به وضعیت هیچ هایکینگ در چند کشور از قاره های مختلف بیندازیم:

 

 نام کشور قانونی بودن سهولت متداول بودن هزینه های مورد انتظار
ایران   قانونی آسان به ندرت بدون هزینه
آلمان     قانونی آسان تا نسبتا آسان گاهی بدون هزینه
گرجستان     قانونی آسان تا نسبتا آسان مرسوم بدون هزینه
مالزی     قانونی   نسبتا آسان به ندرت بدون هزینه
هنگ کنگ     غیر قانونی    خیلی سخت تقریبا وجود ندارد
سنگاپور   غیر قانونی     خیلی سخت تقریبا وجود ندارد
مراکش    قانونی  نسبتا آسان به ندرت گاهی اوقات هزینه دارد
استرالیا    قانونی  نسبتا آسان گاهی بدون هزینه
برزیل  قانونی  نسبتا آسان به ندرت بدون هزینه

 

 

پاسخ دهید

*