توریسم سلامت (Medical Tourism)

medical-tourism

امروزه اغلب حوزه های اجتماعی به نوعی به موضوع گردشگری مرتبط اند؛ یکی از این حوزه ها، حوزه ی سلامت و پزشکی است. مسائلی از قبیل تغییرات سبک زندگی، مسن تر شدن جمعیت جهان و نوآوری های سیستم بهداشت و درمان همه و همه موجب رونق گرفتن توریسم سلامت در دنیای امروز شده اند. این شاخه از توریسم اغلب حوزه های خدمات درمانی، بیمارستان های تندرستی و هتل ها و اسپاهای پزشکی را در برمی گیرد و در برخی از کشورها نظیر تایلند، ترکیه، سنگاپور، مالزی و هند بسیار گسترده است.

s1

در ادامه به بررسی تجارب گردشگری سلامت در برخی از این کشورها می پردازیم.

تایلند، پیشرو در توریسم سلامت

در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی و با افزایش تقاضا برای جراحی های زیبایی در کشورهای غربی، گردشگری پزشکی نیز در تایلند شروع به کار کرد. بالا بودن هزینه های درمان در این کشورها و تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن اکثر درمانهای زیبایی مردم را بر آن داشت تا به دنبال  مقصدی باشند که چنین جراحی هایی را با هزینه ی کمتر، خدمات بهتر و زمان کوتاه تری ارائه کند.  همین مسئله تایلند را به فکر انداخت تا با تاسیس چند بیمارستان خصوصی با خدمات ویژه برای گردشگران به عنوان یک پیشرو قدم در عرصه ی گردشگری سلامت بگذارد.

s2

بعدها و با گسترده شدن این بیمارستانها جهت ارائه خدمات خاص به بیماران خارجی، ساخت اتاق های لوکس در بیمارستانها، آموزش ویژه پزشکان، کاهش هزینه ها تا حد معقول و پیشرفت در تکنولوژی های پزشکی، تایلند به محبوبترین مقصد گردشگری جهان بدل گشت که تنها به اندازه ی زمان رزرو یک بلیط هواپیما با گردشگران فاصله داشت.

مفهوم اسپا (نوعی ماساژ) نیز نخستین بار با تاسیس اولین مرکز آن در هتل ماندارین اورینتال بانکوک، در سال ۱۹۹۳ به عرصه ی گردشگری سلامت وارد شد و بعد از آن به سرعت در این صنعت توسعه یافت.
نخستین اسپاهای تایلند در تفرجگاه ها و هتل های پنج ستاره بنا شدند اما با گذر زمان این خدمات در سایر مراکز نیز ارائه گشت و حس آرامش بیشتری را میان مشتریان پدید آورد.

s3

جالب است بدانید دولت و بخش خصوصی هر دو در گسترش و توسعه این حوزه از گردشگری در تایلند سهم داشتند و با آزاد سازی منابع مالی نقش به سزایی را در تقویت بیمارستان های خصوصی ایفا کردند اما ضعف در بانکداری داخلی و نظام سیاسی، تایلند را به بحران اقتصادی شدیدی کشاند.
با کاهش قدرت خرید در طول بحران، مشتریان بیمارستانهای خصوصی نیز کاهش یافت و دولت را بر آن داشت تا از سایر کشورها بیمار جذب کند، این ایده منجر به اصلاحات و برنامه هایی شد که در نهایت بهبود و توسعه صنعت گردشگری  را در پی داشت.
بعدها نیز با جذب سرمایه گذران خارجی و اختصاص ظرفیت هایی در دانشکده های پزشکی به دانشجویان دیگر کشورها، این صنعت با گسترش در زمینه های آموزشی، پزشکی و امدادگری و توریسم تنوع قابل توجهی یافت.

ترکیه، منتفع از سیاست‌های اقتصادی دولت

ترکیه نیز جز مهمترین مقاصد گردشگری سلامت در خاورمیانه است که در ۱۰-۱۵ سال اخیرعلاوه بر گسترش صنعت گردشگری خود، این شاخه از توریسم را هم توسعه داده است.

s4

با آنکه گردشگری سلامت در ترکیه هنوز صنعتی نوپا به شمار می رود اما این کشور توانسته است با تقسیم این شاخه از توریسم در سه بخش گردشگری آب گرم یا اسپا، گردشگری افراد مسن و گردشگری افراد ناتوان و از‌کارافتاده فرصت های جدیدی را برای جذب ارز خارجی برای خود فراهم کند.
در ادامه هریک از سه بخش توریسم سلامت در این کشور را شرح می دهیم.

*گردشگری آب گرم:
ترکیه از منابع آب بسیاری برخوردار است و به خوبی نیز از این منابع بهره می برد. این کشور هتل هایی دارد که تنها به دلیل وجود یک چشمه ی آب گرم در محدوده ی هتل، معروفند و این شهرت تا حدی است که جایگاه هفتم غنای منابع آب گرم در عرصه ی جهانی را از آن ترک ها کند؛ از این رو گردشگری آب گرم در این کشور با جذب سرمایه های خارجی زودتر از سایر شاخه های آن توسعه یافت.

*گردشگری افراد ناتوان و از کار افتاده:
این بخش از گردشگری سلامت به مراقبت های ویژه از افراد معلول و از کار افتاده در مراکز بازپروری و کلینیک ها اطلاق می شود.

*گردشگری افراد مسن:
هزینه های معقول خدمات سلامت و پزشکی، بسیاری از سالخوردگان را برای انجام آزمایش های دوران کهن سالی و مراقبت ها و خدمات خاص این دوران جذب این کشور کرده است چرا که ترک ها این خدمات را در قیاس با کشورهایی نظیر آلمان، بریتانیا و ایالات متحده، ۴۵ الی ۶۵ درصد ارزانتر ارائه می دهند.

جالب است بدانید ترکیه در صدد جذب دو میلیون بیمار خارجی تا سال ۲۰۲۳ و کسب درآمدی بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار از این صنعت است و همین امر موجب شده است تا با جدیت بیشتری اقدام به ساخت مراکز پزشکی و بیمارستانها کند.

s5

البته در حال حاضر نیز ترکیه در این صنعت به قدر کافی موفق عمل کرده است؛ طبق آمارهای ارائه شده، ترک ها در سال ۲۰۱۲ به ۸۳ درصد از کل بیماران بین‌المللی، ۹۱ درصد از گردشگران پزشکی و ۶۸ درصد از گردشگران سلامت خدمت‌رسانی کرده‌اند.

سنگاپور، تمرکز بر جراحی های پیچیده

سنگاپور نیز یکی دیگر از کشورهای آسیایی است که با تمرکز بر عمل های جراحی پیچیده توانسته است گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. این کشور که توسعه ی پزشکی خود را به توفیقات حاصل از جراحی های پزشکان مجرب خود مدیون است، هزینه ی گزافی صرف تبلیغات در این عرصه و جذب بیماران خارجی کرده است که همین هزینه ها علاوه بر کیفیت کار پزشکی در این کشور، موجب بالا رفتن نرخ خدمات درمانی شده اند.

s6

آفریقای جنوبی، امیدوار به پیشرفت

آفریقای جنوبی نیز دیگر کشوری است که با تمرکز بر روی جراحی های زیبایی، قدم در حوزه ی توریسم سلامت نهاده است.
نکته ی قابل توجه در توریسم سلامت این کشور این است که خدمات درمانی اغلب در تورهای گردشگری و به صورت یک پکیج ارائه می شوند؛ بدین ترتیب که سافاری‌ها، دوره بهبودی در اسپا و … اغلب در یک بسته به گردشگران پزشکی عرضه می شوند.

s7

جالب است بدانید این خدمات اغلب با هزینه هایی حدودا ۴۰ الی ۶۰ درصد ارزان تر از کشورهای اروپایی ارائه می شوند و همین امر هم این کشور را با وجود بالاتر بودن قیمت خدمات پزشکی آن نسبت به کشورهای آسیایی، همچنان به یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری پزشکی دنیا بدل ساخته است.

 

پاسخ دهید

*