تجلی شکوه در مناره های مساجد روسیه

prospekt-mira-sky-moscow-cathedral-mosque

 

وقتی در مورد معماری مکان های مقدس در روسیه حرف می زنیم، نخستین تصویری که به ذهن مان می رسد، گنبدهای طلایی کلیساهای ارتدوکس است که به شکل پیاز هستند. شاید عجیب باشد ولی ۲۰ درصد از جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می دهند و این کشور بیش از ۸ هزار مسجد را در خود جای داده است. قاصدک ۲۴ نگاهی به زیباترین مساجد روسیه انداخته است.

 

مسجد جامع مسکو

مسجد جامع مسکو که در سال ۲۰۱۵ و بعد از یک دوره وقفه ۱۰ ساله بازگشایی شد، بلندترین مسجد اروپا لقب گرفته است. این مسجد که ظرفیت ۱۰ هزار نفر را دارد، ۶ طبقه بوده و از چندین راهرو، یک کتابخانه، یک موزه و یک محوطه نمایشگاه تشکیل شده است.

 

prospekt-mira-sky-moscow-cathedral-mosque

 

قلب چچن در گروزنی

قلب چچن یک مسجد کلاسیک با نمای بیرونی سفید و نیز سنگ های مرمر در نمای داخلی خود است. این مسجد با شکوه که پس از احمد قادرف، نخستین رئیس جمهور چچن این نام را به خود گرفته، ۴ مناره به طول ۶۳ متر و یک گنبد عظیم به طول ۳۲ متر دارد. قلب چچن گنجایش ۱۰ هزار نفر را داشته و تنها مسجد روسیه است که در تمام روزهای هفته باز است.

 

achmat-kadyrow-mosche_grosny_2008

 

مسجد بلغار در کازان

تنها مسجد تمام سفید در روسیه، مسجد بلغار است که در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده است. این مسجد که محلی ها آن را تاج محل کازان می نامند، کریدوری دارد که از ۸۸ ستون تشکیل شده است. مسجد بلغار در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و بزرگ ترین قرآن جهان، کتابی باشکوه متشکل از سنگ های قیمتی را در خود جای داده که ۸۰۰ کیلوگرم وزن داشته و جابجایی آن به ۱۶ نفر نیرو نیاز دارد.

 

bolgar_mosque

 

مسجد جمعه در دربند

مسجد جمعه که قدیمی ترین مسجد روسیه است، در دربند داغستان واقع شده است. این مسجد که تأسیس آن به سال های ۷۳۳ و ۷۳۴ پس از میلاد بر می گردد، در فهرست میراث معنوی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

 

juma-mosque

 

مسجد لولا تولپان در یوفا

ساخت مسجد لولا تولپان که در سال ۱۹۸۹ تأسیس شده است و به معنای شکوفه گل لاله است، ۹ سال زمان برده است. این مسجد امروزه به خاطر معماری عجیب مدرن خود شناخته شده است؛ مسجدی که مرکز اصلی مسلمانان جمهوری خودمختار باشکورتوستان به شمار می آید.

 

lal-tulpan_mscidi2

 

مسجد جامع مایکوپ

یکی از محبوب ترین جاذبه های جمهوری آدیگیا در روسیه، مسجد جامع میکوپ است که در سال ۲۰۰۰ میلادی ساخته شده است. این مسجد که مهم ترین مرکز مسلمانان در این جمهوری به شمار می رود، بر خلاف بسیاری از مساجد دیگر به روی توریست ها نیز باز است.

 

maykop

 

مسجد Qolsarif در کازان

مسجد کلساریف که بخشی از مجموعه تاریخی و معماری کرملین کازان است، دیدنی ترین جاذبه کازان به شمار می رود. این مسجد که تعداد مناره های آن بیش از هر مسجد دیگری در روسیه است، می تواند ۶ هزار مسلمان را در خود جای دهد.

 

Qolsarif

 

مسجد مرکزی نیژنکامسک (Nizhnekamsk)

این مسجد که در سال ۹۶ میلادی و به مناسبت سی امین سال تأسیس شهر افتتاح شده، نه تنها یک مسجد که یک قطب فرهنگی و مرکز آموزشی نیز به حساب می آید. مسجد مرکزی از یک مدرسه، یک کتابخانه، یک مرکز فرهنگی و تاریخی و یک هتل تشکیل شده است.

 

nizhnekamsk_main_mosque

 

 

بیشتر در مورد روسیه بخوانید:

روسیه؛ از گربه های شاغل تا مافیای هولناک

سفری ادبی به روسیه

روسیه، سفره ای رنگارنگ از غذاهای گوناگون

جالب ترین لباس های محلی دنیا

زیباترین شهرهای برفی اروپا

 

 

مسجد سنت پترزبورگ

یکی از دیدنی ترین جاذبه های فتوژنیک سنت پترزبورگ مسجد سنت پترزبورگ است که شباهت زیادی به یکی از مقبره های عصر تیموری در سمرقند ازبکستان دارد. این مسجد که در ۱۹۱۳ و در جزیره پتروگرادسکی ساخته شده، بزرگ ترین مسجد حال حاضر اروپا به شمار می رود. این مسجد که ۴۵ متر طول دارد، گنجایش ۵ هزار نمازگزار را دارد.

 

saint-petersburg-mosque-

 

منبع: theculturetrip.com

پاسخ دهید

*