دیدنی ترین مساجد جهان

blue-web

 

بیش از یک چهارم از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند و مساجد مسلمانان با نماهای آجری و مرمری، گنبدها و مناره های باشکوه، از بی نظیر ترین نمادهای این دین بزرگ به شمار می رود. اگرچه نخستین مسجد مسلمانان در مدینه در واقع خانه پیامبر اسلام بوده است، اما قرن ها و سال ها بعد از آن در گوشه و کنار دنیا، مسجدهایی برای نیایش ساخته شد. با قاصدک۲۴ نگاهی به این بناهای باشکوه بیندازید.

 

مسجد سلطان احمد(مسجد آبی) در استانبول

این مسجد که در اوایل قرن هفدهم میلادی ساخته شده یکی از خوش عکس ترین ساختمان های استانبول است که نام دیگر خود را(مسجد آبی) از کاشی های آبی که در طراحی داخلی آن به کار رفته، به دست آورده است.

 

blue-web

 

مسجد نصیرالملک در ایران

پنجره های شیشه ای رنگی این مسجد باشکوه که در میان مساجد دیگر منحصر به فرد به نظر می رسد، فرش های ایرانی گسترده در این مسجد را با نورهای منقش تابیده شده از پس این شیشه ها، روشن می کنند.

 

shiraz

 

مسجد استقلال در جاکارتا

این مسجد در زمان ساخت خود در اواخر قرن بیستم به خاطر مناره وگنبدهای خود برای جمعیت مسلمان این کشور بیشتر از حد عربی به نظر می آمد. دلیل آن هم این است که به شکل سنتی مساجد اندونزی یا شرق آسیا سبکی لایه لایه متشکل از سه سقف دارند.

 

indonysia

 

مسجد جامع در هند

مسجد جامع هند از سنگ های قرمز و نمای بیرونی مرمر و برای ادای احترام به امپراتور مغول ساخته شده و بخش اعظم معماری آن تحت تأثیر معماری ایرانی است.

 

537jama-masjid-delhi-webbb

 

مسجد شیخ زاید در ابوظبی

مسجد عظیم شیخ زاید در ابوظبی بیش از ۴۰ هزار نماز گزار را در حیاط و سالن نماز خود جای می دهد. بزرگ ترین فرش ایرانی جهان نیز در داخل مسجد و زیر لوسترهای کریستالی وارد شده از آلمان گسترده شده است.

 

shutterstock-Grand-Mosque-supersize-webbb6

 

مسجد سلطان حسن در قاهره

این بنا که برای نزدیک به ۳۰۰ سال هم به عنوان مدرسه و هم مسجد مورد استفاده قرار می گرفته،  نمونه اصلی یک مسجد را برای کارشناسانی فراهم می کند که می خواهند شرحی جامع از فلسفه اسلامی فراهم آورند.

 

cairo-mosque-hawebbb

 

مسجد شاه در اصفهان

یکی از مهم ترین ویژگی های مسجد بزرگ اصفهان توسعه و گسترش آن برای بیش از ده قرن است که نزدیک به هزار سال هنر و معماری اسلامی را به تصویر می کشد.

 

shahweb

 

مسجد ملی مالزی

نکته جالب در مورد این مسجد این است که سقف مسجد ملی مالزی که در اواخر قرن بیستم در مالزی ساخته شده از بخش زیرین یک چتر باز الهام گرفته شده است.

 

national-mosque-kuala-lumpur-malaysiawe

 

مسجد شهر آموزش(Education City) در دوحه

این مسجد در شهر دوحه و بر روی پنج ستون بالا رفته که نشان دهنده پنج ستون دین اسلام است؛ شهادتین، نماز، روزه، حج، زکات. باید بدانید که هر کدام از این ستون ها با آیه های قرآن به طرز زیبایی خوشنویسی شده اند.

 

doha-web

 

مسجد حسن(۲) در کازابلانکا

سمبولیک ترین مسجد کازابلانکا در مراکش مناره ای به ارتفاع ۷۰۰ پا دارد که بلندترین مناره در جهان به شمار می رود.

 

hassan-IIweb

 

مسجد Ibn Tulun در مصر

یکی از بهترین مسجدهای محافظت شده در مصر این مسجد با شکوه با آجرهای قرمز است که در سال ۸۷۶ میلادی توسط حاکم ترک مصر و سوریه ساخته شد.

 

Ibn-Tulunwebbb

 

مسجد سلیمانیه در استانبول

مساجد عثمانی مانند مسجد سلیمانیه به صورت تعمدی به تقلید از کلیسای سابق(مسجد فعلی) ایاصوفیه ساخته شده اند که مقصد توریستی مهم دیگری در همین شهر می باشد.

 

soleymanwebb

 

مرکز اسلامی در واشنگتن

مرکز اسلامی واشنگتن به خاطر گردآوردن سبک ها و تأثیرات فرهنگی گوناگون در کنار یکدیگر به ویژه از ایران، ترکیه و مصر مشهور است.

 

islamic-center-of-washingtonwebb

 

مسجد شاه فیصل در اسلام آباد

این مسجد که در اواخر دهه ۷۰ میلادی در اسلام آباد ساخته شد، یک مسجد مدرن متعلق به سنی ها می باشد با این حال برگزاری مراسم متعلق به تمام مذاهب گوناگون در دنیای اسلام در آن بدون اشکال می باشد.

 

6-Faisal-Mosque-webb

 

مسجد جامع کایروآن(Kairouan) تونس

این نخستین شهر اسلامی در شمال آفریقا و یکی از چهار شهر مقدس برای مسلمانان، اعتبار مذهبی خود را مرهون مسجد جامع خود می باشد. بنایی که در بین تونسی ها به خاطر تأثیر پذیرفتن از معماری خانه حضرت محمد( نخستین مسجد مسلمانان در شهر مدینه) محبوبیت فوق العاده ای دارد.

 

great-mosque-21webb

 

منبع: نشنال جئوگرافیک

 

پاسخ دهید

*