به دهکده بابانوئل در فنلاند خوش آمدید

santa-village

“در سال ۱۹۲۷ فنلاندی ها ادعا کردند که محل کار بابانوئل را کشف کرده اند”. این خبر دستمایه داستان های زیادی در مورد بابانوئل شده است. تقریبا کسی هم نیست که داستان بابانوئل را نشنیده باشد؛ مردی بذله گو و خوش رو در لباس قرمز که به هنگام کریسمس برای بچه ها هدیه می آورد. اما اینکه چگونه شهری کوچک در نزدیکی مدار شمالگان در فنلاند به عنوان موطن اصلی بابانوئل شناخته شده است، روایتی است که قاصدک ۲۴ به نقل آن از نشنال جئوگرافیک پرداخته است.

 

بابانوئل از کجا سر بر آورده است؟

بر اساس برخی روایات تاریخی بابانوئل یک اسقف قرن سوم میلادی ساکن ترکیه بوده که به خاطر بخشش پنهانی ارث و میراث فراوان خود شناخته شده است. مهربانی های گاه و بیگاه این اسقف از نظرها پنهان نبوده و همین نیز باعث شد تا در زمان مرگش در تاریخ ششم دسامبر، تقدس و گرامیداشتی در سطح جهانی به او تعلق بگیرد.

 

santa-village

 

اما داستان این اسقف مهربان که نیکلاس مقدس لقب گرفته بود، بعدها توسط مهاجران آلمانی به آمریکا برده شد؛ جایی که Sinterklaas (به زبان آلمانی) با تصویری که ما امروز به عنوان سانتا یا بابانوئل می شناسیم، تطبیق داده شده و مورد استفاده قرار گرفت. تصویری هم که در مجله هارپرز در سال ۱۸۶۶ میلادی به چاپ رسید، این افسانه را که خانه اصلی بابانوئل در قطب شمال بوده است، تقویت می کند.

 

santa2

 

داستان از این قرار بود که در سال ۱۹۲۷ یک مجری برنامه های رادیویی فنلاندی به نام مارکوس روتیو که به عمو مارکوس معروف بود، در برنامه زنده ای ادعا کرد که محل کار بابانوئل در رووانیمی (Rovaniemi) در فنلاند کشف شده است. مسئولان استان لاپلند فنلاند هم دهه ها بعد برای جذب توریست ها خود را “سرزمین بابانوئل” لقب دادند. پس از آن دهکده بابانوئل نیز درست در بیرون رووانیمی در سال ۱۹۸۶ افتتاح شد.

 

santas_village

 

البته جاهای دیگری هم وجود دارند که تا کنون ادعا کرده اند که موطن اصلی بابانوئل بوده اند. برای نمونه شهر کورواتونتوری (Korvatunturi) در فنلاند نیز ادعا کرده که زادگاه اصلی بابانوئل است و رووانیمی تنها برای جذب توریست به وجود آمده است. کلیسای سنت نیکلاس در دمره ترکیه هم مدعی است که تابوت سنگی وی در این کلیسا است؛ البته این کلیسا می گوید اثری از استخوان های بابانوئل در این تابوت نیست! علی رغم تمام این داستان هایی که در مورد زادگاه اصلی بابانوئل وجود دارد، داستان رووانیمی کاملا متفاوت است. چرا که در آن مردی که به عنوان بابانوئل شناخته شده، واقعی است و توریست ها حتی می توانند در تمام طول سال هم او را از نزدیک ببینند.

 

Santa-Claus-Office-Santa-Claus-Village

 

در رووانیمی کریسمس در تمام طول سال جریان دارد، خانواده ها پس از دیدن بابانوئل می توانند در رستوران ها و کافه های ساخته از یخ به صرف غذا بپردازند. بچه ها هم می توانند با اسکی های چوبی سنتی از مدار شمالگان عبور کنند. باید بدانید که این منطقه بر خلاف قطب شمال، بخشی از زیستگاه طبیعی گوزن های شمالی هم به شمار می رود.

 

از اروپا تا آمریکا؛ تجلی شکوه کریسمس را در این شهرها ببینید

فنلاند؛ سرزمینی سرد با جاذبه های گرم

 

central-plaza-santa-claus-village-rovaniemi

 

از سوی دیگر اداره پست اصلی بابانوئل با تمبر ویژه خود که نقش مدار شمالگان را بر خود دارد، در سال گذشته در حدود نیم میلیون نامه دریافت کرده است. البته به نظر می رسد این رقم بسیار بیشتر باشد؛ چرا که اداره های پست در سراسر جهان سیستم های مخصوص به خود را دارند که به اداره نامه هایی می پردازند که برای بابانوئل نوشته می شوند. بابانوئل ساکن شهر رووانیمی نه تنها در طول سال بلکه در هنگام کریسمس بیش از ۱۸ میلیون نامه از ۱۹۹ کشور مختلف دریافت کرده؛ یعنی ۳۲ هزار نامه در هر روز که بیشتر نامه ها هم از کشور چین بودند.

 

Santa-Claus-Rovaniemi-Lapland-Finland

 

به نظر می رسد اگر قرار باشد که بابانوئل به نامه ها جواب دهد، برای هر فرد بیش از ۱۰ دلار هزینه خواهد داشت. البته دیدن بابانوئل رایگان است، اما توریست ها اجازه گرفتن عکس یا فیلم را ندارند. در فصل های شلوغ سال مانند نوامبر تا مارس حتی قیمت ها به بیش از ۵۰ دلار هم می رسند.

 

santa

 

تا اینجا هیچ آمار دقیقی وجود ندارد که نشان دهد که چه تعداد از گردشگران از بابانوئل دیدار می کنند. با این حال او در شلوغ ترین روزهای سال با هزاران نفر ملاقات می کند. در سال گذشته ۵۲۰ هزار نفر از دهکده بابانوئل بازدید کرده اند. بسیاری از متصدیان تور پروازهای چارتری فصلی به رووانیمی را به ویژه در طول کریسمس و فصل زمستان در اختیار مسافران قرار می دهند.

 

پاسخ دهید

*