بروگز، شهر قرون وسطایی بلژیک 

Brugge-43

اروپا بخش زیادی از تاریخ خود را مدیون سال های میانی یا همان قرون وسطا است. این عصر مهم که با سقوط قسطنطنیه به پایان رسید، چنان تأثیری بر تاریخ، فرهنگ و معماری اروپا بر جای گذاشت که تا امروز نیز در گوشه و کنار آن به چشم می خورد. یکی از قرون وسطایی ترین شهرهای اروپا در بلژیک واقع شده است؛ بروگز. شهری که یادآور شکوه اروپا در سال های رونق تجارت نیز هست. قاصدک ۲۴ این بار به سراغ این شهر قرون وسطایی بلژیک رفته است.

 

با قدم گذاشتن به مرکز تاریخی شهر بروگز، خود را در عصری خواهید یافت که در آن شهر پر بود از هیاهوی تاجران و بازرگانان از اقصی نقاط اروپا؛ عصری که در آن تاجران شانه به شانه نقاشان و واعظان در شهر قدم بر می داشتند. بروگز که در منطقه شمال غربی فلاندرهای بلژیک قرار گرفته، زمانی پل تجارت در اروپای قرون وسطی و نیز هنر و معماری در دوره رنسانس به شمار می رفت. مرکز تاریخی شهر همچنان ویژگی خود را از پسِ قرن ها حفظ کرده و اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. بروگز در حقیقت یکی از بهترین نمونه های یک سکونتگاه قرون وسطایی به شمار می رود.

 

main_image

 

شواهد تاریخی نشان می دهد که وایکینگ ها نخستین ساکنان شهر در سال های آغازین قرون وسطی بوده اند. موقعیت استراتژیک شهر بر روی دریای شمال، آن را به یک مرکز مهم بازرگانی تبدیل کرده بود؛ جایی که تاجران از شمال و جنوب اروپا به یکدیگر پیوسته و تأثیرات فرهنگی و زبانی گوناگون را در کنار یکدیگر گرد می آوردند. ثروت این منطقه نیز بعدها به واسطه صنعت نساجی بیشتر شد. بروگز همچنین به عنوان مرکزی برای مکتب نقاشی ابتدایی فلمیش و نیز مهد هنرمندانی چون “ژان وَن اِیک” و “هانس مِملینگ” شناخته می شود.

 

Brugge-43

 

علی رغم درخشش های بسیار، برای سال ها بخت و اقبال از بروگز روی برگرداند. خلیج کوچک “زوئین” که بروگز را به دریای شمال متصل می کرد و برای نخستین بار در قرن دوازدهم و پس از یک طوفان، باز شده بود؛ به تدریج پر از گل و لای و لجن شد. در نهایت این گذرگاه غیر قابل کشتیرانی شده و ارتباط بروگز با دریای شمال قطع شد. تا سال ۱۵۰۰ میلادی، شهر آنتورپ به عنوان یک مرکز تجاری جایگزین بروگز شده بود.

 

Market-Square-2_0

 

تا میانه سال های ۱۸۰۰ میلادی، بروگز به یکی از فقیرترین شهرهای اروپا بدل شده بود. اما در قرن بیستم میلادی بود که بخت دوباره به آن روی آورد. شهر از آسیب های جدی در جنگ جهانی دوم مصون مانده و میراث معماری آن دست نخورده باقی ماند. در نتیجه، بروگز به عنوان یک مرکز توریستی اعتبار جدیدی را کسب کرد. امروزه توریست ها از سراسر دنیا به این شهر هجوم می آورند تا از کانال های تاریخی شهر عبور کرده و در زیر پل های سنگی دیدنی تا خیابان های سنگفرش در کالسکه های اسبی تردد کرده و از نوشیدن هات چاکلت و دیگر نوشیدنی ها لذت ببرند.

 

basilica

 

بسیاری از آثار شهر که به سبک گوتیک می باشند، هنوز باقی مانده اند. از جمله آنها هم می توان به “مارکت اسکوئر” که متعلق به قرن سیزدهم میلادی می باشد، اشاره کرد. زنگ های شهر که اکنون تعداد آنها به ۴۷ زنگ می رسد نیز برای قرن ها یکی از ویژگی های منحصر به فرد شهر به شمار می رفته اند. گردشگران ماجراجو می توانند برای رسیدن به یک نمای پانورامیک، ۳۶۶ پله را بالا بروند.

 

Market-Square-2_0

 

بناهای قرون وسطایی شهر به طرز هماهنگی با ساختمان های نئو گوتیک ساخته شده در اواخر قرن نوزدهم میلادی ترکیب شده و چهره قدیمی شهر را حفظ کرده اند. شهر همچنین به سنت های مذهبی و فرهنگی خود نیز وفادار مانده است. مشهورترین این سنت ها به صلیب کشیدن عیسای مقدس است که در فهرست آثار معنوی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

 

bruges-historium-and-groeninge-museum-entrance-tickets-in-bruges-538196_crop_flip_800_450_f2f2f2_center-center

basilica

 

چگونه از بروگز دیدن کنیم؟

بازدید از بروگز می تواند در قالب سفری یک روزه از بروکسل و با قطار، اتوبوس و یا ماشین شخصی باشد. می توانید با پای پیاده هم گشتی در شهر بزنید. ضمن اینکه تورهایی هم از راه کشتی و نیز دوچرخه های کرایه ای برای مسافران پیش بینی شده است. جاهای دیدنی در قلب شهر نیز عبارتند از مارکت اسکوئر و برج ناقوس کلیسا، موزه گرونینگ و نیز باسیلیکای هولی بلاد Holy Blood. اگر علاقه مند به بالا رفتن از برج ناقوس هستید هم صبح زود از اقامتگاه خود بیرون بزنید؛ چرا که در ساعات میانی روز صف نیز طولانی تر می شود.

این را هم فراموش نکنید که بلژیک در بیشتر سال آب و هوای معتدلی دارد. اما برای در امان ماندن از باران زمستان و نیز شلوغی جمعیت در تابستان، ماه های آوریل، می یا سپتامبر را انتخاب کنید.

منبع: نشنال جئوگرافیک

 

ببشتر از بلژیک:

سفر به مقصد شکلات

پاسخ دهید

*