باغ های رُز جهان؛ نمایش بی نظیر رنگ و عطر

chd-rose-garden

طبیعت و زیبایی های متنوع آن همواره علاقه مندان خود را داشته است. تماشای رنگ های مفرح از سبز و سرخ تا ارغوانی و بنفش چنان نشاطی در روح انسان به وجود می آورند که بسیاری تعطیلات آخر هفته خود را به آن اختصاص می دهند. باغ های گل گوشه ای از نمایش رنگی هستند که طبیعت به گردشگران هدیه می کند و باغ های رز در سراسر جهان یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین نمادهای لطف طبیعت به شمار می روند. قاصدک ۲۴ این بار  به سراغ زیباترین باغ های رز جهان رفته تا حس و حال بهاری را با شما به اشتراک بگذارد.

باغ پرنسس گریس، موناکو

اگرچه تنها تعداد اندکی از بازدیدکنندگان از این پارک زیبا و معطر که در محله مسکونی فونتویل واقع شده، دیدن می کنند، اما این پارک برای کسانی که به دنبال یک تجربه آرامش بخش هستند، گزینه مطلوبی است. باغ گریس در واقع به یاد بازیگر زن آمریکایی ساخته شد که با شاهزاده موناکو ازدواج کرد. این باغ که از درختان نخل و زیتون پوشیده شده و مجسمه هایی نیز آن را زینت داده اند، ۳۰۰ گونه مختلف گل رز را در خود جای داده که کد شناسایی آنها به شما اجازه می دهد تا روی تلفن همراه خود اطلاعات بیشتری درباره آنها به دست آورید.

 

Princess-Grace-Rose-Garden-MonacoReporter.Com_

 

باغ گیاه شناسی مونترال

برای دیدار از یکی از بزرگ ترین باغ های گیاه شناسی دنیا چندین دلیل می تواند وجود داشته باشد. این باغ در سال ۱۹۷۶ و برای بازی های المپیک ایجاد شد و در آن می توان بیش از ۱۰ هزار بوته رز را مشاهده کرد که پیشرفت گونه های مختلف رز از جمله گونه های پیوندی و نیز گونه های فلوریبوندا را به نمایش می گذارند. اگرچه باغ های رز سنتی اغلب به سبک رسمی طراحی شده اند، این باغ با گل های و مسیرهای باشکوه خود در میان درختان و استخرهای کوچک سبک دیگری را در معرض دید بازدیدکنندگان می گذارد.

 

Flowers-in-Jardin-Botanique-de-Montreal

 

باغ رز ساکورا، ژاپن

باغ ساکورا کمی بیشتر از یک دهه عمر دارد و یک باغ ملی مهم با مجموعه ای بزرگ از گل های رز است که خارج از توکیو و در فاصله ۳۰ دقیقه ای از فرودگاه ناریتا قرار گرفته است. باغ ساکورا یک باغ قدیمی است که اغلب گل های رز آن هم قدیمی و بسیار ارزشمند تر از گل های رز پیوندی بدون بوی امروزی هستند. گفته می شود که هزاران گونه گل رز از جمله ۲۰ گونه کمیاب در این باغ وجود دارند. گونه هایی که توسط سِیزو سوزوکی یکی از مشهورترین پرورش دهندگان گل رز در جهان و نیز بسیاری از ژاپنی ها، چینی ها و دیگر آسیایی ها به این باغ اهدا شده است.

 

-Sakura-

 

باغ رز رُم

این گنجینه مغفول که در ویرانه های Aventine Hill در نزدیکی استادیوم ماکسیموس واقع شده، مجموعه بزرگی از رزهایی دارد که مسیرها و تپه های صخره ای را پوشانده اند. جالب است بدانید که گونه های مختلف رز ها در این باغ بر اساس زمان مرتب شده اند؛ رزهایی از دوران باستان و سال های اولیه رم باستان و نیز رزهایی که ریشه آنها به دمشق برمی گردد. این باغ میزبان تورها، تئاترها، کنسرت ها و یک رقابت کاشت رز است که هر ساله در ماه می برگزار می شود.

 

Roseto-comunale_03-MC

 

پارک والبی، کپنهاگ

باغ رز این پارک شهر بزرگ بیش از ۱۲ هزار گونه گل رز را در خود جای داده که بر اساس رنگ و در باغچه های دایره شکلی مرتب شده اند. پارک والبی همچنین گونه های مخصوصی از رزهای کوچک مینیاتوری را در خود جای داده است. فضاهای باز و زمین بازی این باغ را به یکی از معدود باغ های رز مورد علاقه کودکان تبدیل کرده است. ضمن اینکه یک کافه هم در این باغ وجود دارد. بهترین زمان بازدید از این پارک اوائل آگوست است؛ وقتی نمایشگاه رزها در این باغ برگزار می شود.

 

copenhagen

 

باغ رز ذاکر حسین،گاندیگار هند

یکی از بزرگ ترین باغ های رز جهان که به نام یکی از رؤسای جمهور هند نامگذاری شده، ۳۰ هکتار وسعت داشته و بیش ذاز ۵۰ هزار گونه گل رز و سایر گیاهان دارویی را در خود جای داده است. گفته می شود که این باغ در روزهای نخستین ایجاد این شهر پس از استقلال هند، ساخته شده است. باغ ذاکر حسین هر ساله در اواخر فوریه و اوائل مارس میزبان نمایشگاهی از گل های رز است که با حضور غرفه های غذا و نیز رقابت مردم محلی که با این گل ها خود را به پرنس و پرنسس تبدیل می کنند، زینت می یابد.

 

chd-rose-garden

 

پارک De Bagatelle، پاریس

در گوشه ای از شهر زیبای بولون در فرانسه باغی قرار گرفته که هر چند شباهت چندانی به یک باغ ندارد، اما رزهای آن که اغلب از نوع پیوندی می باشند، بی نظیرند. این گل ها با تشریفات کلاسیک خاص فرانسوی کاشته شده اند و فرشی از گل را در یک الگوی تکراری در نزدیکی یک قصر ییلاقی سال ۱۹۷۵ به وجود آورده اند. در ژوئن هر سال نمایشگاهی از گل های رز و نیز یک جشنواره موسیقی این باغ را زینت می دهند.

 

parc-de-bagatelle-05-copyright-french-moments

 

باغ رز پارلرمو، بوئنوس آیرس

باغ رز پالرمو که بخشی از یک پارک بزرگ تر در حومه مجلل پالرمو است، در سال ۱۹۱۴ بنا نهاده شده و مجموعه ای متشکل از ۱۸ هزار رز را در خود جای داده است. به نظر می رسد که بهترین زمان بازدید از باغ، ماه اکتبر باشد که شکوفه های صورتی و درختان بنفش رنگ نورا زیبایی خیره کننده ای به این باغ می بخشند. شما همچنین می توانید یک پل نسبتا سفید آهنی و نیز مجسمه مشهورترین نویسندگان جهان را در باغ پالرمو ببینید.

 

rosedal-istock

 

باغ رز پارک الیزابت، هارتفورد

باغ رز الیزابت قدیمی ترین باغ رز عمومی آمریکا و یکی از معدود باغ های آزمایشی کشور است که رزهای پیوندی قبل از اینکه به فروش تجاری برسند، در آن مورد آزمایش قرار می گیرند. اگرچه برخی از گونه های بسیار قدیمی هم در این باغ وجود دارد، اما اغلب رزهای جدید در ۴۷۵ باغچه به نمایش در می آیند. رزهایی که با چمن ها، درخت زارها و مناطق تفریحی احاطه شده اند.

 

Elizabeth-Park-Rose-Garden

 

باغ ملکه مری، لندن

باغ مری که به نام همسر پادشاه انگلستان، جورج پنجم نامگذاری شده و بخشی از پارک ریجنت را اشغال کرده،باغی قدیمی است که یک فواره آب باشکوه را در خود جای داده است. باغ ملکه مری همچنین در میانه یک دریاچه پر پیچ و خم واقع شده که پل هایی به سبک ژاپنی روی آن بنا شده اند. این باغ که بزرگ ترین باغ رز لندن است،  ۸۵ گونه رز را در دل خود جای داده که بر اساس رنگ و نوع در باغچه های کوچکی مرتب شده اند.

queen-marry-garden

مقالات دیگر:

باغ های کیوتو، تکه ای از بهشت زمین

زیبایی های بهار را در این کشورها لمس کنید

رنگارنگ ترین پدیده های طبیعی دنیا

 

پاسخ دهید

*