امکانات و ساختار نسل جدید صندلی های هواپیما

2015102617471859527a

شاید از نظر بسیاری از ما نشستن به روی صندلی های خشک و غیر استاندارد برخی از هواپیماها در سفرهای طولانی چیزی کم از یک کابوس نداشته باشد. صندلی هایی که در بعضی از موارد کاملا غیر اصولی طراحی شده اند و برای نشستن های طولانی مدت بسیار آزاردهنده هستند اما در نهایت ناگزیر به استفاده از آنها هستیم. جالب است بدانید استفاده از این صندلی های غیراستاندارد تنها برای مسافران مسئله ساز نبوده است و بسیاری از شرکت های هواپیمایی نیز سالهاست که به دنبال راه حلی خاص و کاربردی برای این مشکل اند؛ تا اینکه در نهایت در سال ۲۰۱۲ ایده ای برای ساخت صندلی های جدید مطرح شد که شگفت انگیز بود.
علیرضا یعقوبی، محقق جوان ایرانی که در حال حاضر در مالزی اقامت می کند، ایده ای را جهت ساخت صندلی های بهینه ای مطرح کرد که به شدت مورد توجه ی شرکت های هواپیمایی قرار گرفت. این طرح در سال ۲۰۱۲ جایزه ی بین المللی “جیمز دایسون” انگلستان را از آن خود کرد و جزئیات و ساختار آن در سایت ها و نشریات معتبر بسیاری به چاپ رسید.

2015102617471859162a

یعقوبی که پس از گذراندن دوره ی متوسطه در دبی، در رشته ی مهندسی مکانیک دانشگاه مالایا (UM) مالزی پذیرفته شد، دوران تحصیلی پرباری را پشت سر گذاشت و با ارائه ی مقالاتی که بارها در نشریات معتبر به چاپ رسیده بود توانست بدون دارا بودن مدرک دکتری به عنوان یک دانشمند به تیم تحقیقاتی این دانشگاه بپیوندد.
او در این طرح با اسکن و ارزیابی ساختار بدن با اسکنرهای سه بعدی، ساختاری را برای نوع جدیدی از صندلی های هواپیما مطرح کرد که به خوبی از آن استقبال شد.

1434970764119_amin khosroshahi (3 of 9)-th4

همانطور که می دانید امروزه به دلیل برخی از ملاحظات اقتصادی اغلب شرکت های هواپیمایی در تلاش اند تا با نزدیک تر کردن صندلی های هواپیما به یکدیگر، تعداد صندلی های بیشتری را در هواپیماها بگنجانند تا بتوانند تعداد بلیط هواپیما بیشتری را برای یک پرواز به فروش برسانند؛ یعقوبی با استفاده از اسکنر های سه بعدی در این مسئله هم یاری دهنده ی ایرلاین ها بوده است. او با استفاده از این فناوری علاوه بر افزایش چهار اینچی فاصله ی میان صندلی جلو و عقب، توانست قسمت نشیمن را هم ۶ درجه بالاتر ببرد تا هنگام نشستن به روی صندلی، کمر به سمت جلو حرکت نکند.

2015102617471859723a

علاوه بر این ویژگی ها، دسته های صندلی های جدید برخلاف نوع قدیمی آنها به سمت پایین جمع می شوند تا پهنای صندلی ها را ۱۲ درصد افزایش دهند.
جالب است بدانید وزن صندلی های جدید به دلیل استفاده از مواد کامپوزیت در ساختار آنها نسبت به اغلب مدل های قدیمی  تا ۵۰ درصد کاهش یافته است که موجب صرفه جویی در مصرف سوخت نیز خواهد شد. البته هزینه ی تولید کامپوزیت با تکنولوژی جدید قدری بالاست که راحتی و دیگر مزیت های آن موجب گردیده تا سرمایه گذران از آن چشم پوشی کنند.
نکته ی دیگر نظافت صندلی هاست. خدمه ی اغلب شرکت های هواپیمایی نظافت صندلی ها را یک چالش دشوار تلقی می کنند از این رو این طرح با استفاده از پوششی از نانو در روکش صندلی ها تلاش کرده است تا به این نیاز نیز پاسخ دهد. خاصیت نانو در این روکش ها تا سه سال پایدار خواهد بود.

2015102617471859796a

قیمت صندلی های جدید با تمامی تجهیزات چیزی در حدود هزار و پانصد تا سه هزار و پانصد دلار برآورد شده است که با میانگین قیمتی صندلی های متداول در هواپیماها بدون سیستم های جانبی، برابری می کند.
طبق آمار های اعلام شده سه شرکت تولید کننده ی عمده صندلی در آمریکا، فرانسه و آلمان تا ۱۰ سال آینده به تولید ۶٫۲ میلیون صندلی اکونومی مورد نیاز هواپیماها خواهند پرداخت که ۵٫۲ میلیارد دلار هزینه برمی دارد؛ از سوی دیگر اغلب ایرلاین ها هر سه سال یکبار صندلی های خود را تعویض می کنند که همه ی اینها بیانگر آمادگی بازار برای پذیرش این طرح است.
یعقوبی مذاکرات مثبتی نیز در این زمینه با برخی از شرکت های هواپیمایی نظیر سنگاپور ایرلاین و الاتحاد داشته است.

2015102617471859245a

در ایران نیز از این طرح توسط ایران ایر به خوبی استقبال شده است و با توجه به نیاز به نوسازی ناوگان هوایی در کشور، به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک شاهد استفاده از صندلی های نسل جدید در ایران نیز خواهیم بود.

پاسخ دهید

*