از عنکبوت های غول پیکر تا اعضای بدن؛ عجیب ترین مجسمه های دنیا

-maman-ottawa

مجسمه سازی را شاید بتوان جزو نخستین هنرهای بشر دانست. از مجسمه های غول پیکر خدایان در یونان باستان تا مجسمه مشهور آزادی در آمریکا، انسان همواره برای ساخت این سازه های عظیم از الهامات مختلف بهره برده است. اما برخی مجسمه ها در دنیا وجود دارند که درک ذهنیت پشت آنها کار راحتی نیست و با شکل های عجیب خود تعجب بسیاری را بر می انگیزند. قاصدک ۲۴ در این مطلب شما را به دیدار مجسمه هایی بس عجیب از سراسر جهان می برد.

 

اردک خوکی، تورکو فنلاند

این مجسمه که در واقع یک مجسمه ترکیبی می باشد، پوسانکا (Posankka) نام دارد. با نگاه کردن به آن شاید نتوانید بفهمید که یک خوک اردک است یا یک اردک خوک! هنرمندی به نام آلوار گولیچسِن (Alvar Gullichsen) در سال ۱۹۹۹ مجسمه را خلق کرده و آن را در پایین رودخانه آئوراجوکی نصب کرد. از سال ۲۰۰۱ نیز مجسمه به مکان جدیدی در نزدیکی دانشگاه تورکو منتقل شده است.

 

pigduck

 

آنگونه که خود مجسمه ساز می گوید این مجسمه قرار بوده نقدی بر تکنولوژی پیوند ژنتیک باشد. اما خیلی از ساکنان چندان علاقه ای به این مجسمه ندارند؛ شاید به این دلیل که وقتی هر روز یکی از عجیب ترین چیزهایی روی زمین را می بینید، دیگر جذابیت خود را برای شما از دست می دهد.

 

میکی خرچنگی، ماساچوست آمریکا

هنرمندی به نام برِنا رولت این مجسمه را به عنوان بخشی از پروژه با حمایت دیزنی خلق کرد که متشکل از ۷۵ مجسمه میکی موس به وزن ۷۰۰ پوند بود. این مجسمه قرار بود به نوعی نمادی از مناطق مختلف آمریکا باشد. از آنجایی که نماد بوستون نیز خرچنگ است؛ برنا به این نتیجه رسید که تا چنگال های خرچنگ را روی میکی موس قرار دهد.

 

lobster-mickey

 

تاراسک (Tarasque)، تاراسکون فرانسه

تاراسک یک موجود افسانه ای است؛ گونه ای لاک پشت-اژدها-خرس که به نظر می رسد قرن ها پیش مردم دهکده تاراسکون را به وحشت می انداخته است. برخی روایات نقل می کنند که فردی به نام سنت مارتا آن را رام کرده و به دهکده آورده تا روستاییان آن را بکشند. گویا روستاییان نام روستای خود را هم از نام این حیوان گرفته اند که تا امروز نیز باقی مانده است. سرانجام هرمندی به نام پاسکال دیمونت این مجسمه را در سال ۲۰۰۵ کامل کرد که در جشنواره ای سالانه که به افتخار نام شهر ترتیب داده شده بود، اثر برجسته شناخته شد.

 

tarasque

 

مازینگر زِد، ماس دل پلاتا اسپانیا

مازینگر زد بخشی از یک سریال مشهور است که پخش آن از سال ۱۹۷۲ آغاز شد و در ساخت مجموعه هایی چون ترانسفورمرز و رنجرز و نیز این مجسمه در حومه کاتالونیا اسپانیا تأثیرگذار بوده است. توسعه منطقه ماس دل پلاتا هرگز به طور کامل به پایان نرسید. برخی منابع دلیل آن را اتمام بودجه می دانند. اینکه تمام شدن بودجه با ساخت این مجسمه ارتباطی دارد یا خیر، چندان روشن نیست. اما مازینگر غول پیکر از جنس فایبرگلاس است و به یک محل زیارت برای عاشقان اینگونه شخصیت ها بدل شده است.

 

mazinger-z

 

مامان (Maman)، اتاوا، اونتاریو و مکان های دیگر

لوئیس بورژیوس، هنرمند و مجسمه ساز فرانسوی-آمریکایی مجسمه ای را خلق کرده که بسیاری حتی جرأت نگاه کردن به آن را ندارند. نام این مجسمه در حقیقت شکل غیر رسمی کلمه مادر است؛ یک عنکبوت برنزی به ارتفاع ۳۰ پا با یک کیسه متشکل از ۲۶ تخم که از مرمر ساخته شده است. این عنکبوت غول پیکر در سال ۱۹۹۹ در موزه هنر مدرن در بریتانیا رونمایی شد.

 

-maman-ottawa

 

اوزیماندیاس روی دشت ها (Ozymandias)، تگزاس آمریکا

به نظر می رسد میلیونری مرموز به نام استنلی مارش سفارش ساخت این مجسمه را داده باشد؛ مجسمه ای که در سال ۱۹۹۷ توسط یک هنرمند به نام مک داف ساخته شد. نام عجیب مجسمه نیز از شعر معروف پِرسی شِلی در مورد پوچی و بی فایده بودن ساختن بناها است. برخی می گویند که شلی این شعر را پس از دیدن این مجسمه سروده است؛ چیزی که کمتر به واقعیت نزدیک است چرا که مجسمه تنها ۲۰ سال عمر دارد. این جوراب های ورزشی نیز بعدها توسط افرادی دیگر روی این ویرانه ها نقاشی شد، اما چون مارش آنها را دوست داشت، دست به تغییر آنها نزد.

 

ozymandas-in-the-desert

 

توتِم، لیوون بلژیک

ژان فِبر، هنرمند بلژیکی از این اثر خود در سال ۲۰۰۵ رونمایی کرد که به یاد سالگرد ۵۷۵ سالگی دانشگاه کاتولیک لیوون ساخته شده بود. توتم یک سوسک وارونه غول پیکر است که روی یک سوزن به ارتفاع ۷۵ پا در بیرون از کتابخانه دانشگاه قرار گرفته است. به نظر می رسد این مجسمه برای نشان دادن روح شهر و تا حدی دانشگاه ساخته شده باشد.

 

totem

 

دست بیابان، آتاکاما شیلی

یک مجسمه ساز اهل شیلی به نام ماریو ایرازابل این دست غول پیکر سه طبقه را طراحی کرده است. دستی که در ظاهر به یک غول سنگی تعلق دارد که خیلی آرام راه خود را از میان سطح بیابان به بیرون پیدا کرده است. به نظر می رسد ایرازابل به دست های غول پیکری که از دل بیابان بیرون آمده اند، علاقه خاصی دارد؛ چرا که وی دو مجسمه مشابه دیگر را در آمریکا و اروگوئه نیز ساخته است.

 

بچه خور، برن سوئیس

این مجسمه یکی از وحشتناک ترین مجسمه های تاریخ است که به قرن ۱۶ میلادی تعلق دارد. مجسمه فوق در واقع  یک فواره به شکل فردی در حال خوردن یک بچه است که سه بچه دیگر را هم در کیسه ای در دست خود دارد. روایات حاکی از آن است که مجسمه مربوط به یک کارناوال قدیمی است که برای ترساندن بچه ها برگزار می شده است. هر چند که هیچ کس از سازنده و دلیل ساخت آن هیچ اطلاعی در دست ندارد.

 

child-eater

 

خواب، سنت هلنز انگلیس

هنرمندی اسپانیایی به نام پلِنزا این سر جدا شده به ارتفاع ۶۵ پا را طراحی کرده است که در حومه شهر سنت هلنز(شهری معدنی) انگلیس قرار گرفته است. چشم های مجسمه بسته است و این نشان می دهد که خوابیده است. گفته می شود که این سر غول پیکر به سفارش شورای شهر سنت هلنز و برای نشان دادن رؤیاهای مردم شهر ساخته شده است؛ رؤیاهایی که هیچ ارتباطی با معدن ندارد.

 

Dream-landscape-Stu-Rayner

 

منبع: toptenz.net

 

پاسخ دهید

*