از صندلی چرخدار تا صندلی هواپیما با بهترین شرکت های هوایی

wweeee

 

همه ما بر روی این موضوع اتفاق نظر داریم که نشستن روی ویلچر یا نابینایی نباید مانعی برای ادامه زندگی باشد. بسیاری از شرکت های هوایی هم چنین نظری دارند. به همین دلیل است که تلاش کرده اند کم یا زیاد، دشواری های سفر را برای این دسته از مسافران کمتر کنند. البته شرکت هایی هم هستند که هنوز این مسئله در اولویت هایشان قرار نگرفته است. قاصدک ۲۴ به سراغ شرکت هایی رفته که تلاش هایشان برای ارائه خدمات به افراد معلول موفق بوده است.

 

wweeee

 

ایرکانادا (Air Canada)

این خط هوایی که متعلق به کانادا است، خدمات همه جانبه بسیار خوبی را برای افراد ناتوان در نظر گرفته است؛ از خدمات حمایتی در فرودگاه تا کمک در داخل هواپیما. خدمه پرواز به طور مرتب این مسافران را چک می کنند تا از خوب بون آنها اطمینان حاصل کنند. حتی در بیشتر پروازها، در صورت درخواست، صندلی اضافه بدون پرداخت بهای مازاد در اختیار افراد معلول قرار می گیرد. ضمن اینکه در صورت همراه داشتن حیوانات کمکی و به شرط ماندن روی پای مسافر در تمام طول پرواز، می توانند از حضور آنها نیز استفاده کنند.

 

کنتیننتال ایرلاینز(Continental Airlines)

اگر با و یا از طریق آمریکا سفر می کنید، بهترین گزینه این شرکت هوایی است. کنتیننتال ایرلاینز امکانات صندلی ویژه و کمک هایی در طول پرواز مانند کمک به افراد دارای مشکلات حرکتی و یا دارای ویلچر ارائه می دهد. این شرکت هوایی همچنین اجازه همراه داشتن حیوانات کمکی را داده و حتی مکان های خاصی را هم برای راحتی آنها پیش بینی کرده است. حتی حیواناتی که برای کمک به بیماران روانی با آنها همراهی می کنند هم شامل این خدمات می شوند.

 

ایزی جت(Easy Jet)

این شرکت که یکی از بهترین شرکت های ارزان هوایی به شمار می رود، می تواند به مسافران معلول جهت سوار شدن به هواپیما و یا سوار صندلی های مخصوص شدن، کمک کند. برخی از این خدمات در هواپیما وجود دارند. اگرچه در داخل هواپیما ویلچری وجود ندارد. دستورالعمل های ایمنی هم به صورت جداگانه برای افراد نابینا و ناشنوا تهیه شده است. به اضافه اینکه حیوانات کمکی هم تنها در پروازهای داخلی مجاز هستند.

 

کوانتاس(Quantas)

احتمالا بهترین شرکت هوایی در ارائه خدمات جامع به افراد ناتوان، شرکت کوانتاس است. این شرکت خدمات کاملی از لحظه ورود به فرودگاه برای مسافران معلول در نظر گرفته است. به عنوان مثال نشاندن و بلند کردن از روی صندلی در صورت نیاز و پیاده شدن از هواپیما از این جمله است. ورود حیوانات کمکی هم مجاز است و حتی آوردن یک همراه نیز می تواند مشمول کاهش هزینه ها شود.

 

ویرجین آتلانتیک(Virgin Atlantic)

این شرکت هوایی خدمات حمایتی همه جانبه ای را برای مسافران نابینا و ناشنوا و نیز مسافران با مشکلات روانی که به تنهایی سفر می کنند، پیش بینی کرده است. برای مسافران با مشکلات حرکتی هم خدمات محدودی وجود دارد که از جمله آنها می توان به سرویس های بهداشتی جادار و مناسب در پروازهای طولانی اشاره کرد. همچنین ورود حیوانات کمکی به کابین در بیشتر مسیرهای اصلی نیز مجاز است.

 

در هنگام رزرو بلیط

در هنگام رزرو بلیط یک هواپیما معمولا پیامی روی صفحه ظاهر می شود مبنی بر اینکه شرکت ۴۸ ساعت زمان لازم دارد تا خدمات اضافی در خصوص معلولیت شما را ساماندهی کند. پس احتمالا رزرو در دقیقه نود در این شرایط بدترین ایده ممکن است. بعد از رزرو کردن حتما شرکت را در جریان نیازهای خاص خود قرار داده و تأیید آنها را برای کمک به خود بگیرید. در برخی موارد ممک است برای اجازه ورود به هواپیما نیاز به گواهی پزشکی داشته باشید که باید از پزشک خود تهیه کنید. همراه داشتن هر حیوان کمکی هم باید با سند و مدارک لازم بوده و در پروازهای بین المللی هم تحت طرحPETS باشد.

 

هزینه های پنهان

فراموش نکنید که خدمات شرکتی که با آن سفر می کنید کاملا برایتان روشن شود. برخی از شرکت های هوایی بابت خدماتی مانند کمک به مسافران معلول در فرودگاه، هزینه های اضافی دریافت می کنند. باید بدانید که این کار مطابق با استاندارد شرکت های هوایی نیست و شما باید از پرداخت این هزینه ها سر باز زنید. اما خوب اگر همه چیز را از قبل طی کرده باشید، بیشتر به نفع شما خواهد بود.

اگر در پرواز به فضای بیشتری احتیاج دارید، این را بدانید که برخی شرکت های هوایی این کار را به صورت رایگان انجام می دهند. در حالی که برخی شرکت ها شما را ملزم به رزرو یک صندلی اضافه می کنند. همچنین شرکت هایی وجود دارند که به شما پیشنهاد استفاده از یک صندلی اضافه را به صورت رایگان می دهند به این شرط که در صورت پر شدن هواپیماف آن را واگذار کنید. هر چه که هست، از ابتدا همه چیز را روشن کنید.

اگرچه هنوز سفر شما به عنوان یک فرد معلول، به راحتی سفر یک مسافر معمولی انجام نمی شود، اما پیشرفت ها چشمگیر بوده است. بدون شک اگر ایرلاین درستی را انتخاب کنید، خدمه مهربان تر و مسئول تری هم گیرتان خواهد آمد و این یعنی یک سفر بی دردسر!

منبع: disabledtraveladvice.co.uk

 

مطالب مرتبط:

سهم معلولین از دنیای گردشگری و گردشگری در دنیا

 

پاسخ دهید

*