از سوسک های کوچک تا کلاه های رنگین؛ سوغات سرزمین فراعنه

scarab

 

مصر سرزمین فراعنه و آیین هایی است که زمانی در سراسر قلمرو این پادشاهی حرف اول را می زدند؛ آیین هایی بس عجیب و خوفناک! برای مسافرانی که قدم به مصر امروزی می گذارند، این ابهت و ترس هنوز هم احساس می شود. آنها که می خواهند چیزی از این سرزمین باستانی و شکوه گذشته اش، به ارمغان ببرند، می توانند چرخی در بازارهای قدیمی قاهره بزنند تا سوغات مورد نظر خود را انتخاب کنند. قاصدک ۲۴ در انتخاب سوغات های مصری به شما کمک می کند.

مینی هرم

از آنجایی که مینی هرم ها نماد تعیین کننده ای برای کشور مصر به شمار می روند، یکی از محبوب ترین سوغاتی هایی هستند که مسافران در مصر خریداری می کنند. هرم سبز جیزا یکی از پربازدیدترین جاذبه های جهان و تنها شگفتی به جا مانده از دوران باستان به شمار می رود. از آنجایی که دو هرم کوچک تر یعنی هرم خَفره و هرم منکوره نیز جاذبه های تاریخی به حساب می آیند، بازدیدکنندگان معمولا مجموعه مینیاتوری را به عنوان سوغاتی می خرند. در کنار این مینی هرم ها، دیگر مجسمه های کوچک از مصر باستان مانند Sphinx نیز در میان گردشگران محبوب هستند.

 

moni-pyramid

 

طومار پاپیروس

یکی دیگر از اشیای متعلق به مصر باستان که به شدت در میان گردشگران پر فروش است، طومار پاپیروس است. پاپیروس کاغذ مورد استفاده در دوران مصر باستان بود که از مغز گیاه پاپیروس تهیه می شد. البته طومار پاپیروسی که امروزه به فروش می رسد، تنها یک کپی از نمونه اصل می باشد. با این حال حتی این نمونه های غیر اصلی نیز بسیار جالب بوده و مشابه نمونه واقعی به نظر می رسند. طومارهای پاپیروس شکل ها و اندازه های مختلف داشته و تصاویر متفاوتی از نبرد فراعنه تا الفبای هیروگلیف روی آنها نقش بسته است.

 

نشان سوسک اسکاراب

مصریان باستان از طلسم هایی به شکل سوسک های کوچکی به نام اسکاراب استفاده می کردند. در آن زمان، این سوسک های کوچک نشان از نوعی اهمیت مذهبی در مذهب مصریان باستان داشتند، اما امروزه این سوسک ها یکی از سوغاتی های مورد علاقه مسافران به شمار می روند. می توانید این سوسک های کوچک را در همه اندازه ها، رنگ ها و مواد پیدا کنید. سوسک هایی که حتی برخی از آنها حتی به الفبای هیروگلیف مزین شده اند. جالب تر اینکه حتی دستبندها و گردنبندهایی نیز از این سوسک ها ساخته شده و بسیاری از مسافران آنها را به گردن یا دست دارند.

 

scarab

 


کارتوچه

کارتوچه یکی دیگر از سوغاتی های محبوب متعلق به مصر باستان است. کارتوچه یک شی تزئینی به شکل بیضی با یک خط افقی در انتهای خود است که یک متن روی آن حک شده است. شما می توانید این کارتوچه ها را روی بسیاری از معابد باستانی مصر مشاهده کنید. امروزه این کارتوچه ها در جنس های مختلفی از سنگ تا مرمر به عنوان سوغاتی برای توریست ها به فروش می رسند. با این حال از آنجایی که صنعت نقره سازی در مصر بسیار گسترده است، مسافران معمولا می توانند این اشیا را در شکل گردنبندهای نقره خریداری کنند. اما تنها دلیل محبوب بودن این گردنبدها در میان گردشگران، نام بزرگ صنعت نقره مصر نیست، بلکه آنها می توانند نام خود را هم به خط هیروگلیف روی آنها حک کنند.
cartoche

 

بیشتر از سرزمین فراعنه:

مردم دنیا رمضان را چگونه جشن می گیرند؟

ردپای موجودات فضایی روی آثار باستانی

دیدنی ترین مساجد جهان

محلی ترین رستوران ها در سرزمین فراعنه

سفری از جنس طعم و عطر به بهترین بازارهای ادویه جهان

 

 

جلابیه مصری

جلابیه یک لباس فرهنگی و سنتی در مصر است که از یک پارچه شل شبیه یک پیراهن برای مردان و زنان طراحی شده است. اگرچه تعداد کسانی که امروزه این لباس را در پایتخت به تن می کنند، زیاد نیست؛ در نواحی روستایی و مناطق خارج از پایتخت بسیاری این لباس را به تن دارند. طرح ها و سبک های این لباس در استان های مختلف متفاوت است و برخی رنگارنگ و بعضی دیگر نیز به رنگ سیاه با قلابدوزی های رنگین هستند. این را هم باید بدانید که جلابیه برای مردان مصری معمولا یک لباس اصلی به شمار می رود و از آنجایی که نماد فرهنگ مصر هستند، مغازه های بسیاری را خواهید یافت که این لباس ها را بفروشند.

 

clothing

 

 

لباس مخصوص رقص شکم

رقص شکم که ریشه آن مصری است، نوعی رقص عربی است که از حرکات معین و موسیقی خاصی تشکیل شده است. رقص شکم همواره بخشی از فیلم های سیاه و سفید مصری بوده و در طول سال ها نیز تحول پیدا کرده است. لباس مخصوص این رقص نیز در سبک ها و رنگ های متفاوتی بوده و با قلابدوزی های پر زرق و برق مزین شده است. از آنجایی که بازدیدکنندگان معمولا مسحور رقصندگان و لباس های آنها می شوند، این لباس را به عنوان سوغات خریداری می کنند.

 

 

جعبه هایی با شکل های هندسی

این جعبه ها که به عنوان جعبه لوازم آرایشی نیز شناخته می شوند، محبوبیت زیادی در مصر داشته و در جاهای بسیاری به فروش می رسند. این جعبه ها در شکل ها و اندازه های مختلف بوده و با الگوهای هندسی اسلامی تزئین شده اند. بسیاری از مناظر تاریخی مصر از این الگوهای هندسی را و وجود آنها در معماری چندین بنای تاریخی در مصر مشهود است. اگرچه الگوهای هندسی اسلامی به دوره اسلامی مصر باز می گردد، وجود این الگوها حتی به دوره مصر باستان هم بر می گردد.

 

pattern-boxes

 

 

دمپایی های چرمی

دمپایی های چرمی دست ساز در رنگ های روشن قفسه بسیاری از غرفه های بازار مصر را به خود اختصاص داده اند. بسیاری از توریست ها یک دل نه صد دل عاشق این دمپایی های چرمی و رنگ های آنها می شوند. اگرچه این دمپایی ها جالب هستند، در واقع سوغاتی نیستند. آن چیزی که این دمپایی ها را به سوغاتی های محبوب بدل کرده، نماد فرعون است. این دمپایی ها نه تنها هدایای خوبی به شمار می روند، بلکه نمادی از روزهای مصر باستان نیز هستند.

 

بطری های شنی-شیشه ای

استفاده از شن به عنوان یک ابزار هنری را می توان در سراسر دنیا دید. مصر هم مانند هر جای دیگر مرکز بطری های شیشه ای و سفالی بوده و این بطری ها یکی از قدیمی ترین صنایع دستی مصر به شمار می روند. شیشه با ماسه سفید خالصی پر می شود که از بیابان های مصر تهیه شده است. اگرچه بسیاری از فروشندگان دوره گرد این بطری ها را می فروشند، در شهرهایی مانند داهاب، آسوان و لوکسور بیشتر محبوب هستند.

 

glass-bottle

 

کلاه های سنتی

مصر در قلمرو فرهنگ مصری بزرگ، میزبان فرهنگ های متنوعی بوده است. بنابراین پوشش های متنوعی نیز در سراسر مصر یافت می شوند. یکی از این پوشش ها کلاه است که برخی از آنها هنوز نیز مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این کلاه ها که بسیاری از گردشگران به عنوان سوغات می خرند، کلاه نوبیایی است. کلاهی که در نوبیا در نزدیکی شهر آسوان یافت شده و توسط مردان نوبیا مورد استفاده قرار می گیرد. در بازارهای قاهره مانند بازار خان الخلیل نیز می توان این کلاه ها را دید.

 

منبع: theculturetrip.com

پاسخ دهید

*