آلوده ترین قسمت‌های هواپیما !

برخی از ما مجبور به سفرهای روزانه با هواپیما و طی ساعاتی از روزمان در پرواز هستیم. این شرایط در دنیا برای بسیاری از افراد رخ می دهد از این رو شاید شنیدن این حقیقت که هواپیماها چقدر کثیف هستند، چندان هم غیر منتظره نباشد اما کدام قسمت های هواپیما از سایر بخش های آن آلوده تر هستند؟!
برای یافتن پاسخ تنها کافیست با قاصدک 24 همراه باشید.

چندی پیش یک میکروبیولوژیست به نمایندگی از وب سایت Travelmath ، مامور کشف کثیف ترین قسمت های هواپیما شد و به نتایجی دست یافت که هرچند چندان خوشایند نیستند اما می توانند مسافران را حداقل به همراه داشتن یک بسته دستمال آنتی باکتریال در پرواز تشویق کنند.

1- سینی غذا:

کثیف‌ترین قسمت هواپیما جایی است که حتی تصورش را هم نمی کنید که تا این اندازه آلوده باشد. همانطور که می دانید باکتری ها به سطوح پلاستیکی علاقه ی وافر دارند از این رو سینی غذا، یعنی همان قسمتی که روی آن غذا می خورید و یا وسایلتان را رویش می گذارید، کثیف ترین قسمت یک هواپیماست.
پس قبل از آنکه سیب گاز زده اتان را روی چنین سطحی بگذارید، تنها برای چند ثانیه به پوشک های کثیف کودکان، تماس دستهای آلوده ای که ساعتها شسته نشده اند و خدمه ای که مدام در حال باز و بسته کردن آنها در هر پرواز هستند، بیاندیشید به طور قطع تصمیمتان تغییر خواهد کرد.

سینی غذا در هواپیما

2- سرویس های بهداشتی:

سرویس های بهداشتی، بر خلاف صندلی ها و سینی های غذا، چندین بار در روز شسته می شوند اما با این حال هنوز در رتبه ی دوم کثیف ترین قسمت های هواپیما قرار دارند.
جالب است بدانید در یک سرویس بهداشتی بخش های آلوده تری نیز وجود دارند به طور مثال کلید تخلیه فلاش توالت، کثیف‌ترین بخش یک سرویس بهداشتی است که اغلب مردم، قبل از شست وشوی دستهایشان آن را لمس می کنند؛ قفل درب توالت نیز دیگر بخش آلوده ی سرویس های بهداشتی است که خدمه ی پرواز زیاد از آن استفاده می کنند.
از این رو بهترین راه پاک کردن آلودگی ها، قبل و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی هوایپما، شستن و ضدعفونی نمودن دستهایتان است.

سرویس های بهداشتی
3- کمربند ایمنی:

کمربند ایمنی جزو آن دسته از قسمت های هواپیماست که امکان ندارد از لمس آن شانه خالی کنید؛ کمربندهایی که نه تنها سگک و قلابشان، بلکه قسمت پارچه ای آنها نیز پر از میکروب و آلودگی است و به ندرت تمیز می شود.
این کمربندها بارها توسط دست های کثیف کودکان، افرادی که کمربند با پوستشان در تماس است و… لمس شده اند و تا وقتی خراب نشوند، تعمیر و تعویض نمی شوند پس اگر به سلامت خود اهمیت می دهید، ضد عفونی کردن دستهایتان را پس از استفاده از کمربند ایمنی فراموش نکنید.

کمربند ایمنی

4- جیب پشتی صندلی:

جیب پشتی صندلی جلویی شما، لانه انواع میکروب و باکتری است چرا که این جیب ها هرگز تمیز نمی شود. به نظرتان چند نفر قبل از شما، هنگام استفاده از آن، پوشک کثیف کودکشان، باقیمانده وعده ی غذایی و یا حتی دستمال کاغذی استفاده شده ی خود را داخل آن انداخته است؟!

جیب پشتی صندلی

5- سایبان پنجره:

کدام ردیف از صندلی ها را ترجیح می دهید؟ صندلی های کنار راهرو یا صندلی های کنار پنجره؟!
فکرش را بکنید اگر کنار پنجره بنشینید، می‌توانید سرتان را به پنجره تکیه دهید، چرت بزنید و آسمان را هم تماشا کنید اما یادتان باشد مسافری که قبل از شما روی این صندلی نشسته هم همین کارها را کرده است، مسافری که ممکن است دست و صورت خود را نشسته باشد، سرما خورده باشد و… .
جالب است بدانید سایبان زیبای همین پنجره ها، محل تجمع میکروبهایی هستند که می‌توانند حتی تا  ۱۲۰ ساعت روی همین وسایل زنده بمانند.
سایبان پنجره
6- بالش و پتو:

بسیاری از خطوط هوایی در سراسر دنیا وجود دارند که هرگز بین  دو پرواز، ملحفه و پتوهایشان را نمی شویند بلکه آنها را دوباره تا می‌کنند و در قفسه‌های بالای صندلی‌ها قرار می‌دهند همین امر نیز می تواند موجب سرایت بسیاری از بیماری ها از جمله شپش، تبخال، سرماخوردگی، آنفولانزا و… شود.
از این رو توصیه می کنیم تا حد امکان از پتو و بالش خطوط هوایی استفاده نکنید.

بالش و پتو در پرواز

7- راهروی هواپیما:

به نظرتان چه چیزهایی با کف هواپیما تماس داشته اند؟ پوشک کثیف کودکان، چمدان های آلوده به گل و لجن، استفراغ، کثیفی کفش‌های مردم، غذا و هزارن چیز دیگر؟
بله درست است، کف هواپیما یکی از کثیف ترین قسمتهای آن است پس حتما پس از تماس با آن دستهای خود را ضدعفونی نمایید، هرگز در هواپیما کفشتان را از پای درنیاورید و خوراکی ای که برزمین افتاده را برندارید و بخورید!

راهروی هواپیما

با آرزوی سفرهای امن و سرشار از سلامتی، قاصدک 24