آشتی علم و سرگرمی در مهیج ترین موزه های جهان

nemo

از نگاه خیلی ها دانش و سرگرمی با هم جور نیستند. دانش ماهیتی خسته کننده دارد و سرگرمی همانگونه که از نامش پیداست، به دور از هر گونه جدیت و رسمی بودن است. اما اگر قرار باشد دانش را از راه سرگرمی به کودکان آموزش داد، چه؟ این ایده ای است که در سراسر جهان به ذهن برخی رسیده است . از این رو دست به ایجاد موزه های علمی-سرگرمی زده اند که در آنها بچه ها نسبت به دانش مشتاق می شوند. با قاصدک ۲۴ سری به این موزه های مهیج می زنیم.

 

در این موزه هنر و دانش با هم تلاقی پیدا می کنند

موزه علم و هنر سنگاپور که ترکیبی مترقی از دانش و هنر است، بدون مبالغه یک فضای تعاملی فوق العاده است که علاوه بر بچه ها، بزرگترها را نیز به خود جذب خواهد کرد. در موزه علم و هنر سنگاپور بازدیدکنندگان نه تنها یک شرکت کننده خواهند بود بلکه به بخشی از آن تبدیل می شوند. می توانید در زیر یک آبشار دیجیتال بایستید و شاهد این باشید که موجودات دریایی که کودکان تان خلق کرده اند، جان پیدا می کنند. در سمت دیگر می توانید در یک آکواریوم دیجیتال شنا کرده و به کودکان خود اجازه بدهید تا خود را در استخری از توپ های درخشان پرت کنند؛ توپ هایی که به محض ترکیدن تغییر رنگ می دهند.

مهم ترین بخش این موزه بخشی به نام دنیای آینده است؛ جایی که در آن علم و هنر به یکدیگر می رسند. به لطف تکنولوژی بچه ها می توانند ماشین هایی را نقاشی کرده و سپس به این ماشین ها روی صفحه هایی که در جلو آنها قرار دارد، جان ببخشند. بچه ها همچنین می توانند سفینه های فضایی را با دستان خود به وجود بیاورند که بر فراز یک شهر به پرواز در می آید.

singapour

 

وارد دنیایی از شگفتی و تخیل شوید

موزه علوم لندن افراد را تشویق می کند تا در مورد اینکه دنیا در ۱۵۰ سال آینده چگونه خواهد بود، به کاوش بپردازند. این موزه در طول زمان توسعه پیدا کرده تا به نیازهای در حال تغییر عموم پاسخ دهد و تمام اینها را می توان در گالری واندر لب (wonderlab) این موزه مشاهده کرد. واندر لب مکانی است که بچه ها با هیجانی وصف ناپذیر وارد آن می شوند تا کارهای خارق العاده ای را در آن انجام دهند؛ کارهایی مانند مشارکت در آزمایش های زنده، سر هم بندی جورچین ها در منطقه ای با نام منطقه ریاضی و دراز کشیدن در زیر آسمانی با ستاره های چشمک زن. این سرزمین شگفت انگیز بچه ها را تشویق می کند تا نیروی تخیل خود را رها کرده و مانند دانشمندان فکر کنند.

 

london-kensington184big

 

در مورد هر چیزی که فکر می کنید، سئوال کنید

مرکز علوم و فناوری ملی کانبرا مرکز فعالیت های بیشماری است. در این مرکز بچه ها می توانند خود آزمایش هایی مانند شبیه سازی یک زلزله را انجام دهند؛ از یک سرسره سقوط آزاد به پایین سر بخورند و یا با یک روبات هاکی روی میز بازی کنند. موزه علم و فناوری کانبرا قرار است به تمام سئوالات بچه ها جواب دهد. به همین دلیل در بخشی از این موزه کودکان ۶ و زیر ۶ سال، برای خود صاحب بخشی هستند که می توانند در آن یک شهر بسازند!

 

canberra

 

طبیعت منتظر کنجکاوی شماست

موزه علوم طبیعی بارسلونا بخش های مهیجی را در خود جای داده است؛ از یک جنگل آمازون کامل با کروکودیل ها و ماهی های پیرانهاس که در یک لحظه نهنگی را می بلعند تا یک دیوار زمین شناختی که از سنگ های واقعی درست شده است. دیواری که بخش های زمین شناختی گوناگون این جهان را به تصویر می کشد. در کنار اینها یک سیاره نما هم وجود دارد که بچه ها را به سفری در فضا تشویق می کند.

 

barcelona1

 

در موزه بارسلونا می توانید در یک آزمایشگاه علمی خانوادگی شرکت کرده و از طریق بازی چیزهایی را در مورد علم یاد بگیرید. همچنین در این آزمایشگاه می توانید درسی را فرا بگیرید که در آن دست زدن به حیوانات و گیاهان برای شما امن خواهد بود. یک تلکسکوپ هم در بیرون موزه قرار دارد که نباید آن را فراموش کنید.

 

عجیب ترین موزه های دنیا

موزه شکست؛ روایت تصویری مشهورترین شکست های جهان

چگونه عکس های بهتری در موزه بگیریم؟

 

سری به ما قبل تاریخ بزنید

تنها یکی از بزرگ ترین موزه های جهان می تواند میزبان یکی از بزرگ ترین فسیل های دایناسور کشف شده در طول تاریخ باشد. موزه تاریخ طبیعی آمریکا که در بخش غربی منهتن واقع شده، یک کلکسیون عظیم از دایناسورهای دوره پیش از تاریخ را در خود جای داده است. تیرانوساروس و استگوساروس برخی از مهمانان این مجموعه هستند. علاوه بر دایناسورها سایر پستانداران مانند ماموت ها و تنبل های غول پیکر نیز در این مجموعه وجود دارند.

 

american-natural-museum

 

پیش به سوی فضا

در موزه علوم نِمو در آمستردام شگفتی ها زیادی انتظار شما را می کشد. در این موزه می توانید سوار بر یک سفینه فضایی به سوی ستارگان پرواز کرده، شهاب سنگ هایی با قدمت ۴ میلیارد سال را لمس کرده و در بازی های مهیجی زمین را از خطرات فرازمینی محافظت کنید. سفر به فضا کودکان را با اینکه هستی از کجا آغاز شده و جایگاه ما در این کهکشان کجاست، آشنا خواهد کرد.

 

nemo

 

منبع: lonelyplanet.com

 

پاسخ دهید

*